×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Kraków: Nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi w centrum miasta będą odstawiane na wyznaczone miejsca

Autor: PAP Opublikowano: 07 sierpnia 2023 16:23

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie podpisał umowy z operatorami hulajnóg elektrycznych, na mocy których możliwa będzie relokacja nieprawidłowo zaparkowanych jednośladów. Pilotaż obejmie obszar obejmujący centrum miasta, nieco wykraczający poza tzw. drugą obwodnicę.

Jak poinformowano w poniedziałek, na tym terenie (wychodzącym przeważnie około kilkudziesięciu metrów poza: Aleje Trzech Wieszczów, ulicę Wita Stwosza, Aleję Powstania Warszawskiego oraz ulicę M. Konopnickiej) wyznaczono 163 punkty mobilności. Tylko w tych punktach użytkownicy będą mogą legalnie pozostawić hulajnogę.

Zgodnie z zawartą umową aplikacje operatorów do obsługi jednośladów powinny blokować możliwość zakończenia wypożyczenia w innym miejscu, niż w wyznaczonych punktach mobilności.

"Za nieprawidłowo zaparkowaną hulajnogę wewnątrz wyznaczonego terenu, czyli taką, która kwalifikuje się do relokacji, będziemy uznawać każdy pojazd, który znajduje się poza wyznaczonym punktem mobilności, oznaczonym liniami i wyraźnym znaczkiem na ziemi" - przekazał Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.

Porzucone hulajnogi mieszkańcy mogą zgłaszać do Zarządu Transportu Publicznego mailowo na adres: hulajnogi@ztp.krakow.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu: 501 678 116. Do zgłoszenia należy załączyć zdjęcie nieprawidłowo zaparkowanego pojazdu.

Według ZTP każde potwierdzone naruszenie będzie zgłaszane firmie, która na koszt danego operatora odstawi hulajnogę we właściwe miejsce.

"Liczymy, że wprowadzone nowe zasady i usługa relokacji pozwolą skutecznie i szybko poradzić sobie z problemem zagracania przestrzeni miejskiej hulajnogami elektrycznymi, należącymi do prywatnych wypożyczalni. Jeśli ten projekt - na razie wprowadzony pilotażowo na 3 miesiące - sprawdzi się, w przyszłym roku będziemy chcieli rozszerzyć go na kolejne obszary miasta" - zapowiedzieli przedstawiciele ZTP.

Przypomnieli oni, że poza obszarem miasta objętym pilotażem hulajnogi należy parkować zgodnie z przepisami ruchu drogowego, czyli możliwie najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, zostawiając przynajmniej 1,5 metra na przejście czy przejazd.

W stolicy Małopolski rozlokowanych jest kilka tysięcy elektrycznych hulajnóg na wynajem, należących do rożnych operatorów.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz