×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Kraków: Ponad 272,1 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW na rozbudowę ekospalarni

Autor: PAP Data: 17 maja 2023 15:16

Krakowski Holding Komunalny otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w łącznej wysokości ponad 272,1 mln zł z przeznaczeniem na rozbudowę ekospalarni. Zostanie ona powiększona o Zakład Odzysku Energii – trzecią linię.

W środę została podpisana umowa na finansowanie rozbudowy krakowskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, czyli ekospalarni. Zgodnie z nią KHK otrzyma dofinansowanie z NFOŚiGW w formie dotacji oraz pożyczki: kwota bezzwrotnej dotacji wynosi 72,138 mln zł, zaś pożyczki na preferencyjnych warunkach - 200 mln zł.

Dominik Bąk, zastępca prezesa NFOŚiGW ocenił, że Kraków jest jednym z wzorcowych przykładów kompleksowego prowadzenia gospodarki odpadami.

"Zrealizowana, budowana i planowana infrastruktura dotyczy tak selektywnego zbierania, recyklingu jak i termicznego przekształcania. Efektem jest osiąganie wymaganych standardów bez nadmiernego obciążania mieszkańców a jednoczesne zapewnienia taniego, całorocznego źródła ciepła" - wskazał.

Zgodnie z planami po wybudowaniu Zakładu Odzysku Energii - trzeciej linii, możliwości ekospalarni zwiększą się o 100 tys. ton z obecnych 245 tys. ton odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Cała inwestycja ma się zakończyć w 2027 roku.

Nowy zakład zostanie wyposażony w osobne węzły magazynowania i podawania odpadów, produkcji i wyprowadzenia energii, będąc jednocześnie osobną instalacją od ZTPO. Pozwoli na produkcję dodatkowej energii elektrycznej i cieplnej z przetworzonych odpadów oraz skutecznie zmniejszy strumień masy odpadów deponowanych na składowiskach, których nie da się odzyskać w inny sposób.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił uwagę, że nowa inwestycja przyczyni się do budowania niezależności energetycznej samorządu, co jest szczególnie ważne w obliczu kryzysu energetycznego.

"Dzisiaj, widząc trudności wynikające choćby ze względu na wojnę w Ukrainie, jesteśmy przekonani, że transformacja energetyczna nie może się opierać jedynie na dużych, gazowych źródłach" - wskazał.

Jak ocenił prezes KHK Tadeusz Trzmiel, dzięki rozbudowie ZTPO o Zakład Odzysku Energii, ekospalarnia będzie mogła przekazać do miejskiej sieci znacznie więcej energii cieplnej oraz więcej energii elektrycznej, tym samym zwiększając niezależność energetyczną Krakowa.

"Uruchamiając trzecią linię zakład zapewni ciągłość zasilania - dostaw energii dla Krakowa, ponieważ będąc niezależnym elementem instalacji, będzie produkowała energię cieplną i elektryczną podczas postoju technologicznego pierwszej i drugiej linii" - tłumaczył Trzmiel.

Według niego wybudowanie ZOE umożliwi uruchomienie dostaw odpadów nienadających się do recyklingu z gmin ościennych, co znacznie wpłynie na poprawę jakości powietrza w Krakowie i zminimalizuje składowanie odpadów w pobliżu granic miasta.

Spalarnia odpadów komunalnych w Krakowie, zbudowana kosztem 673 mln zł działa od 2015 roku. Inwestycja uzyskała unijne dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Zakład funkcjonuje przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie, na dawnych nieużytkach. Obiekt spala tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Zakład obecnie posiada dwie niezależne linie technologiczne, których łączna wydajność wynosi 245 tys. ton odpadów komunalnych w ciągu roku. W efekcie spalania odpadów wytwarzana jest energia elektryczna w ilości ok. 65 tys. MWh i cieplna dla miejskiej sieci ciepłowniczej w ilości ok. 280 MWh. Energia uzyskana w procesie termicznego przekształcania jest w znacznej części energią odnawialną, a więc ekologiczną.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz