×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Kraków wyleasingował 89 samochodów elektrycznych dla swoich spółek i jednostek organizacyjnych

Autor: PAP Data: 17 maja 2023 14:15

Gmina Kraków pozyskała w najmie długoterminowym 89 samochodów elektrycznych dla swoich 38 spółek i jednostek organizacyjnych. Umowę w tej sprawie zawarto z dwoma firmami, a koszt wynajmu wszystkich pojazdów na okres 36 miesięcy wynosi 18,5 mln zł.

Postępowanie w tej sprawie prowadził Krakowski Holding Komunalny SA, który jest liderem grupy zakupowej. W środę na terenie krakowskiej ekospalarni, wchodzącej w skład KHK, odbyło się przekazanie części nowych samochodów.

Jak podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, pozyskiwanie samochodów elektrycznych dla instytucji miejskich jest elementem szerokiej polityki miasta w zakresie ochrony powietrza. Ponadto -zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych - każda gmina powyżej 50 tys. mieszkańców jest zobowiązana do wprowadzenia pojazdów elektrycznych do flot urzędów i jednostek samorządowych w ilości 10 proc.

"Kraków jest pionierem walki ze smogiem. Mieszkańcy naszego miasta wymienili 45 tysięcy pieców węglowych. Dbamy o flotę niskoemisyjną pojazdów komunikacji miejskiej, kupujemy coraz więcej autobusów elektrycznych. Zmiany w zakresie pojazdów osobowych zaczynamy od siebie. Samochody zeroemisyjne sukcesywnie będą zastępować te spalinowe" - wskazał Majchrowski.

Krakowski Holding Komunalny, który pełni funkcję lidera grupy zakupowej pojazdów elektrycznych, w skład której wchodzi 38 jednostek miejskich i spółek, przeprowadził postępowanie przetargowe na leasing floty elektrycznej. W wyniku postępowania miasto pozyskało 89 samochodów elektrycznych, w tym jeden bus, 25 samochodów dostawczych oraz 63 samochody osobowe. Będą one sukcesywnie przekazywane podmiotom użytkującym.

Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego poinformował, że w wyniku postępowania przetargowego wyłoniono dwóch dostawców. Z firmą Arval jednostki gminne podpiszą 33 umowy na 82 pojazdy, zaś firmą Expres siedem umów na siedem pojazdów. Dla każdego pojazdu okres najmu wynosi 36 miesięcy od dnia jego odebrania.

Koszt wynajmu wszystkich 89 pojazdów na okres 36 miesięcy wynosi 18,5 mln zł. Cena ta obejmuje całkowite ubezpieczenie w okresie najmu, serwis, opony zimowe z wymianą i przechowaniem, a także samochód zastępczy na okres awarii lub szkody komunikacyjnej.

Według szacunków urzędników oszczędności przy tym zakupie wynikające z przeprowadzenia go przez grupę zakupową wyniosły ok. 2,35 mln zł. Uprawnione podmioty miejskie uzyskają też dotację w ramach rządowego programu "Mój elektryk".

Jak zapowiedziano, wnioski o dofinansowanie w ramach tego programu złoży 13 jednostek na 43 pojazdy, co pozwoli na otrzymanie dodatkowego dofinansowania wynoszącego 2 mln zł w skali całej grupy zakupowej.

"Ponadto należy zauważyć, że dzięki prowadzonym przez KHK SA grupowym zakupom energii elektrycznej, miejskie pojazdy będą mogły ładować swoje akumulatory w cenach, które stanowią ekwiwalent około 40-50 proc. kosztów tankowania tradycyjnego pojazdu spalinowego. Oznacza to oszczędności miejskich jednostek organizacyjnych oraz spółek w okresie trzech lat na poziomie ok. 800 tys. zł dodatkowo na samych kosztach paliwa" - wskazał przedstawiciel KHK.

Jest to już druga umowa na najem aut elektrycznych w ramach KHK. Po raz pierwszy w najmie długoterminowym pozyskano auta zeroemisyjne dla Krakowa blisko cztery lata temu. Łączna wartości umowy zawartej z firmą Arval na 47 samochodów wyniosła wtedy 4,7 mln zł. Zdaniem przedstawicieli holdingu przyjęta wtedy formuła się sprawdziła.

Grupa zakupowa elektromobilności liczy 38 spółek i instytucji miejskich, wśród nich są m.in. MPK, Zarząd Infrastruktury Sportowej, Straż Miejska Miasta Krakowa, Urząd Miasta Krakowa, a także instytucje kultury i inne. Jej utworzenie związane było z wejściem w życie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 2018 r.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz