×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Kraków: Zainaugurowano program mający zminimalizować zagrożenie powodzią na odcinku tzw. Wisły Sandomierskiej

Autor: PAP Data: 23 maja 2023 13:29

Rozpoczęły się prace nad programem, który ma w znacznym stopniu zminimalizować zagrożenie powodzią na odcinku tzw. Wisły Sandomierskiej. Jak podkreślają przedstawiciele Wód Polskich, przedsięwzięcie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców Polski południowo-wschodniej.

Prace nad programem "Bezpieczna Wisła - ekologicznie w przyszłość" zapoczątkowała wtorkowa konferencja krakowskim w Uniwersytecie Rolniczym. Przedsięwzięcie nadzorowane jest przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

"Prace będą miały na celu zbudowanie planu działań z uwzględnieniem celów ekologicznych i będą realizowane we współpracy z przedstawicielami lokalnych społeczności" - zapowiedział Wojciech Skowyrski, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą.

Jak wskazał podczas konferencji, województwo małopolskie oraz sąsiadujące z nim podkarpackie i świętokrzyskie są położone na terenach podgórskich, co powoduje zagrożenie wodnym żywiołem - groźniejsze niż w innych częściach kraju.

"Dlatego właśnie na tych obszarach od lat planowana i realizowana jest duża liczba działań technicznych i nietechnicznych dla poprawy bezpieczeństwa. Inwestycje, które Wody Polskie przygotowują są odpowiedzią na zachodzące zmiany klimatyczne. Właściwe zarządzanie suszą i powodzią polega na budowaniu zbiorników wielozadaniowych, przeciwpowodziowych, jak również stosowaniu retencji polderowej" - wyjaśnił Skowyrski.

Według niego program, nad którym właśnie zainaugurowano prace będzie kontynuacją projektu mającego na celu zabezpieczenie obszaru Małej i Górnej zachodniej Wisły. Przewidziana w nim budowa polderów i zbiorników wielozadaniowych między Krakowem a Oświęcimiem pozwoli obniżyć falę powodziową na Wiśle w rejonie krakowskiego Mostu Dębnickiego o 80 cm.

Obecnie w ramach tego projektu - przekazał przedstawiciel Wód Polskich - zostało opracowane studium wykonalności, przeprowadzono konsultacje społeczne, a rozwiązania projektowe wskazane w tym dokumencie znalazły się na wstępnej liście inwestycji do objęcia nowym Projektem Banku Światowego.

Małgorzata Sikora, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie przekazała, że celem nowego programu jest zwiększenie ochrony przed powodzią, ze szczególnym uwzględnieniem doliny Wisły na tzw. odcinku sandomierskim, tj. od ujścia Nidy do ujścia Sanu, od Krakowa do Zawichostu. Program obejmuje także działania służące zapobieganiu skutkom suszy.

"W ramach projektu opracowane zostanie też studium wykonalności dla wyłonionych i uzgodnionych w konsultacjach działań. Dokument uzupełnią niedawno przyjęte, zaktualizowane plany zarządzania ryzykiem powodziowym. Tym samym dopełniona zostanie strategia zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie wodnym Górnej Zachodniej Wisły i Górnej Wschodniej Wisły między Krakowem a Zawichostem" - wskazała dyrektor Wód Polskich w Krakowie.

W ocenie dyrektor, "ochrona przeciwpowodziowa na odcinku sandomierskim będzie jednym z najambitniejszych przedsięwzięć w krajowej gospodarce wodnej ostatnich lat".

Jak podkreśliła Sikora, program będzie realizowany w porozumieniu i współpracy z przedstawicielami lokalnych społeczności z wykorzystaniem najlepszych rozwiązań w dziedzinie zielonej hydrologii.

"Wizyty terenowe, spotkania konsultacyjne z mieszkańcami i przedstawicielami samorządów będą elementem prowadzonych prac. Mamy doświadczenie, eksperckie wsparcie i przykłady zrealizowanych już w kraju przez Wody Polskie podobnych przedsięwzięć" - zapewniła przedstawicielka RZGW w Krakowie.

Według niej analiza zagrożenia powodziowego wykonana już na wstępnym etapie prac w projekcie, w oparciu o mapy zagrożenia powodziowego potwierdza wysoki poziom zagrożenia tego obszaru. Najwyższy procentowy udział powierzchni obszarów zagrożonych w całkowitej powierzchni gminy, występuje w gminach Nowy Korczyn, Annopol, Połaniec, Radymno, Łubnice, Szczucin, Koszyce, Tryńcza, Pacanów, Sandomierz, Krzeszów, Łoniów i Wiślica. W kolejnych scenariusza dochodzą kolejne gminy, m.in. Tarnobrzeg, Leżajsk, Zawichost, Opatów.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz