×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Krosno: Na budowę nowego bloku energetycznego dojechał piec wahliwy

Autor: PAP Opublikowano: 11 września 2023 13:58

Na terenie Elektrociepłowni Krosno na Podkarpaciu powstaje blok energetyczny, w którym paliwem będą pozostałości z sortowania odpadów komunalnych. Na budowę dojechał już piec wahliwy, który jest najważniejszą częścią instalacji. Inwestycja ma kosztować ponad 135 mln zł i być gotowa w 2024 r.

Inwestorem jest Krośnieński Holding Komunalny (KHK), a wykonawcą - polsko-francuskie konsorcjum firm Instal Warszawa i Tiru Paprec Group.

Jak poinformował PAP prezes KHK Janusz Fic, na plac budowy dostarczane są obecnie elementy technologiczne całej instalacji, w tym jej najważniejsza część, czyli piec wahliwy, który jest "sercem" bloku energetycznego.

"To bardzo ważny moment dla naszej inwestycji. Dostarczony został już piec, jedno z najważniejszych i najbardziej kluczowych urządzeń dla funkcjonowania tej instalacji, w którym będą spalane pozostałości z sortowania odpadów. Ta dostawa pozwala na duży optymizm w kwestii dalszej realizacji tej inwestycji oraz tego, że jesienią przyszłego roku instalacja zostanie oddana do eksploatacji" - podkreślił prezes Fic.

Oprócz dostaw poszczególnych elementów części technologicznej na budowie realizowany jest montaż konstrukcji wsporczej kotła, którego elementy będą sukcesywnie dostarczane.

Jak zaznaczył kierownik budowy Eliasz Boruń, prace budowlane postępują zgodnie z planem. "Wykonana jest m.in. główna konstrukcja z prefabrykatów żelbetowych" - dodał.

Budowa bloku energetycznego rozpoczęła się w grudniu 2022 r. i ma potrwać do września 2024 r.

Inwestycja powstaje w ramach projektu "Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego - II etap". Budowa bloku została dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz