×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Kujawsko-pomorskie: Kończy się przygotowywanie dokumentacji sześciu obwodnic

Autor: PAP Opublikowano: 17 września 2023 11:55

Dobiega końca opracowywanie studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych sześciu sześciu obwodnic w woj. kujawsko-pomorskim, które powstaną w ramach Programu budowy 100 obwodnic w Polsce. Opracowania pozwolą na złożenie wniosków o wydanie decyzji środowiskowych inwestycji.

W regionie kujawsko-pomorskim powstaną obwodnice: Brześcia Kujawskiego, Kowalewa Pomorskiego, Kruszwicy, Lipna, Nowej Wsi Wielkiej i Strzelna. Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy w pięciu przypadkach planuje jeszcze w tym roku wystąpienie o wydanie decyzji środowiskowych, a w przypadku obwodnicy Lipna - wiosną 2024 r.

Obwodnica Brześcia długości 9 km pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 62. Jest to ruch ze strony autostrady A1 i Włocławka. Inwestycja poprawi płynność przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego oraz bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

Celem budowy obwodnicy Kowalewa Pomorskiego o długości 8 km w ciągu drogi krajowej nr 15 jest podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego i poprawienie warunków przejazdu tranzytowego i lokalnego. Poprawione zostaną warunki techniczne drogi. Przebiegająca obecnie przez miasto droga łączy Toruń (A1) i Ostródę.

Obwodnica Kruszwicy długości 7 km wyprowadzi ruch tranzytowy skoncentrowany w mieście na drodze krajowej nr 62. Droga ma istotne znaczenie dla układu komunikacyjnego w województwie , rozprowadzając ruch na osi wschód-zachód pomiędzy autostradą A1 i Włocławkiem a korytarzami dróg nr 15 i 25. Dzięki wyeliminowaniu transportu ciężkiego zmniejszy się ruch w centrum miasta.

Powstanie obwodnicy Lipna o długości 6 km wyeliminuje ruch tranzytowy, który koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 67 i stworzy nowe połączenie z drogą krajową nr 10. Inwestycja poprawi płynność przejazdu trasą. Kierowcy jadący w kierunku Włocławka i autostrady A1 nie będą wjeżdżać do centrum miejscowości.

Obwodnica Nowej Nowej Wsi długości 4 km na drodze krajowej nr 25 podniesie poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz warunki przejazdy tranzytowego i lokalnego pomiędzy Bydgoszczą i Inowrocławiem. Przewidziano poprawę warunków technicznych drogi, dostosowanie nośności nawierzchni do większych obciążeń.

Celem budowy obwodnicy Strzelna długości 8,5 km, obejmującej odcinek dróg krajowych nr 15 i 25, jest wyprowadzenie ruchu, zwłaszcza tranzytowego, z miasta. Zwiększone zostanie bezpieczeństwo ruchu drogowego i pieszych. Polepszą się warunki techniczno-użytkowe drogi.

Zwieńczeniem prac związanych z opracowaniem studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych będzie złożenie wniosków o wydanie decyzji środowiskowych do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Według założeń wszystkie sześć obwodnic ma zostać zrealizowanych w latach 2027-29.

W ramach rządowego programu w Polsce powstanie 100 obwodnic na sieci dróg o łącznej długości ponad 800 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t na oś.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz