×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Lider PO publikuje film, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zadławienia dziecka

Autor: PAP Opublikowano: 14 lipca 2023 13:25

Lider PO Donald Tusk opublikował w piątek film instruktażowy, w którym ratownik medyczny pokazuje jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zadławienia niemowlaka i dziecka. "Od tego może zależeć życie twojego dziecka albo wnuczka. Podobnie jak wy, przeżywałem tragedię, która wydarzyła się w Rzeszowie" - podkreślił Tusk.

Na początku tego tygodnia trzyletnie dziecko zmarło w jednym z rzeszowskich żłobków. Według doniesień medialnych, przyczyną śmierci chłopca było zadławienie winogronem. Śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci prowadzi Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów.

W piątek lider Platformy Obywatelskiej opublikował w mediach społecznościowych film, na którym ratownik medyczny pokazuje, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zadławienia niemowlaka i dziecka.

"Od tego może zależeć życie twojego dziecka albo wnuczka. Podobnie jak wy, przeżywałem tę tragedię, która wydarzyła się ostatnio w Rzeszowie. Musimy wiedzieć, jak ratować człowieka, który się zadławił" - podkreślił Tusk.

Zaproszony przez Tuska ratownik mówi w filmiku, że w przypadku zadławienia niemowlęcia, stabilizując głowę dziecka, należy ułożyć niemowlę głową w dół na nodze lub przedramieniu i wykonać 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jak dodał, następnie, należy odwrócić dziecko na plecy głową skierowaną w dół, wykonać 5 uciśnięć klatki piersiowej. Jeżeli ciało obce nadal jest w drogach oddechowych powtarzamy czynności.

Według ratownika, w przypadku starszych dzieci, procedura jest nieco odmienna. Najpierw należy ułożyć dziecko na kolanie głową do dołu i wykonać 5 uderzeń w okolice międzyłopatkową - wyjaśnił. Następnie - dodał - stojąc za dzieckiem przykładamy pięść do nadbrzusza (okolicy pomiędzy pępkiem a łukiem żeber) i wykonujemy 5 uciśnięć nadbrzusza. Jeżeli ciało obce nadal jest w drogach oddechowych powtarzamy czynności.

Zgodnie z instrukcją ratownika, jeśli dziecko traci przytomność i przestaje oddychać, należy rozpocząć resuscytację. W przypadku niemowlęcia, polega ona na wykonaniu 5 wdechów ratowniczych, następnie, podkładając dłoń pod plecy niemowlęcia, wykonujemy 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy. Żeby wykonać prawidłowy oddech, należy objąć ustami usta i nos niemowlaka, zaś uciśnięcia należy wykonywać 2 palcami. Resuscytacja w przypadku starszych dzieci rozpoczyna się od 5 wdechów ratowniczych - należy zatkać dziecku nos i wykonać wdechy tylko przez usta. Natomiast uciśnięcia wykonujemy jedną ręką lub dwoma rękami.

"Każdy z nas może uratować życie; należy jedynie podjąć decyzję o działaniu" - podkreślił ratownik.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz