×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Łódź: Mieszkańcy przetestują wodorowy autobus

Autor: PAP Opublikowano: 17 sierpnia 2023 12:43

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi przetestuje wodorowy autobus. Łodzianie będą mogli sami sprawdzić, jak podróżuje się pojazdem z takim napędem. Testy zaplanowano w dniach 29-31 sierpnia na liniach 77 i 55.

"Łódź bierze udział w projekcie Unii Europejskiej związanym z promocją autobusów wodorowych, które mają być sposobem na wdrożenie zeroemisyjnego transportu w aglomeracjach. Realizowany przez Clean Hydrogen Partnership we współpracy z Komisją Europejską projekt zakłada cykl narodowych warsztatów promujących autobusy wodorowe w połączeniu z prezentacją tych pojazdów na ulicach wybranych miast. Tylko dwa miasta w Polsce - Łódź i Gdańsk - będą mogły zaprosić swoich mieszkańców na testowe przejazdy" - zaznaczył Tomasz Andrzejewski z Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

W Łodzi wodorowym autobusem Caetano H2 City Gold będzie można przejechać się pod koniec sierpnia. 29 i 31 sierpnia kursować będzie na linii 77, a 30 sierpnia spotkamy go na linii 55.

Jak wyjaśnili organizatorzy akcji, autobus, który trafi do Łodzi na testy, powstał dzięki kooperacji japońskiego koncernu Toyota - dostawcy ogniw paliwowych, i hiszpańskiej firmy Caetano - producenta autobusów.

Według producenta autobus wyposażony jest w pięć zbiorników wodoru o łącznej pojemności 37,5 kg, co pozwala na przejechanie do 400 km; samo tankowanie pojazdu trwa ok. 9 minut. W procesie wytworzenia energii autobus produkuje i emituje do środowiska jedynie parę wodną, co pozwala na zeroemisyjne podróże.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz