×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Łódź: W Narodowym Centrum Kultury Filmowej powstanie kino z trzema salami

Autor: PAP Data: 20 maja 2023 15:18

Jeszcze w tym roku mieszczące się w EC1 w Łodzi Narodowe Centrum Kultury Filmowej (NCKF) ma zyskać trzy nowe sale kinowe, w których, oprócz regularnego repertuaru, gościć mają festiwale filmowe, wykłady i akademie.

Najważniejszym miejscem nowego kina NCKF będzie duża - mogąca pomieścić 160 widzów - sala, która, zgodnie z podpisaną z wykonawcą umową, zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt projekcyjny i dźwiękowy oraz projektory analogowe 35 mm. Planowane są w niej projekcje filmowe, premiery, przeglądy i akademie filmowe, a także spotkania z twórcami czy specjalne pokazy dla grup. Z kolei dwóch mniejszych salach (mieszczących do 49 osób), miłośnicy kina będą mogli cieszyć się filmami znajdującymi się w bieżącej dystrybucji kinowej.

"W salach kinowych Narodowego Centrum Kultury Filmowej nasi goście będą mogli poznawać klasykę światowego kina, filmy niedostępne w multipleksach i twórczość najwybitniejszych reżyserów współczesnego kina. Dzięki powiązaniu pokazów z wystawami filmowymi i działalnością centrum edukacji audiowizualnej NCKF-u widzowie otrzymają kompleksową ofertę filmową na najwyższym poziomie merytorycznym i technicznym" - zapowiedział dyrektor NCKF Rafał Syska.

Dodał, że w repertuarze nie zabraknie wyselekcjonowanych filmów z bieżącej dystrybucji oraz dzieł z krążących po Polsce festiwali i przeglądów. "Kino NCKF stanie się też domem dla lokalnych inicjatyw filmowych i salą pokazów premierowych dla filmów wyprodukowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy" - zaznaczył.

Sale kinowe mają być też przestrzenią do realizowania projektów o charakterze edukacyjnym oraz organizowania festiwali filmowych.

Za wykonanie obiektu odpowiedzialna jest firma Awaco Project. Zakończenie prac zaplanowano na koniec 2023 roku.

Współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowe Centrum Kultury Filmowej to powstający w łódzkim kompleksie EC1 ośrodek edukacyjny, służący upowszechnianiu kultury audiowizualnej, technologii filmowych i historii kina. Będzie siedzibą trzech multimedialnych wystaw stałych - "Kino Polonia" o historii kina na ziemiach polskich, "Materia kina" - zapraszającej do gry w realizację filmu i "Mechanicznego oka", które w steampunkowej scenografii opowie o przemianach w technologiach audiowizualnych.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz