×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Łódzkie: PKP PLK: nowy przystanek Pabianice Północne ma być gotowy w IV kwartale

Autor: PAP Data: 02 sierpnia 2023 17:15

Na budowie nowego przystanku kolejowego Pabianice Północne powstała konstrukcja pierwszego z dwóch peronów - poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Inwestycja za ok. 14 mln zł, która poprawi komfort podróży w kierunku Łodzi i Sieradza, ma być gotowa w IV kwartale.

"Na budowie nowego przystanku kolejowego Pabianice Północne powstała konstrukcja pierwszego z dwóch peronów. Dzięki inwestycji dla mieszkańców Pabianic zwiększy się komfort podróży w kierunku Łodzi i Sieradza. Wartość prac wynosi ok. 14 mln zł. Zadanie współfinansowane ze środków RPO woj. łódzkiego. Jego zakończenie nastąpi w IV kwartale 2023 roku" - poinformował w komunikacie Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP PLK.

W Pabianicach przy przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Lutomierskiej PLK SA wybudowały konstrukcję pierwszego peronu, który zapewni obsługę podróżnych w stronę Zduńskiej Woli, Łasku i Sieradza. Przy wzmocnionym nasypie ustawiono ścianki peronowe. Układane są płyty peronowe z antypoślizgową nawierzchnią. Równocześnie kontynuowane są prace związane z budową drugiego peronu przy sąsiednim torze. Z obu stron linii kolejowej wyrównywany jest teren i zabezpieczane są nasypy.

Oba perony wyposażone będą w ławki, wiaty, informację pasażerską i oświetlenie. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się dostęp do pociągów zapewnią pochylnie. Zaplanowano też miejsca parkingowe oraz wiatę rowerową.

Na czas prac w rejonie przystanku ruch pociągów odbywa się po jednym torze na odcinku Łódź Lublinek - Pabianice.

Projekt, w ramach którego powstaje przystanek Pabianice Północne, obejmuje również budowę nowej infrastruktury pasażerskiej na stacji Zduńska Wola, która sprawi, że dworzec stanie się bardziej funkcjonalny. W projekcie znalazł się m.in. nowy układ kas biletowych oraz połączenie poczekalni z częścią komercyjną, nowe toalety i podłączenie budynku do miejskiej sieci cieplnej. Na placu przed dworcem będą nowe jezdnie i chodniki, stanowiska dla autobusów, miejsca parkingowe oraz stojaki dla rowerów.

W ramach projektu "Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego" powstały również nowe kładki nad torami w Strykowie i Głownie na linii między Łodzią a Łowiczem. Jego wartość - wraz ze współfinansowaniem ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 - to ok. 50 mln zł.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz