×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Lotnisko Chopina: ponad 12,2 mln pasażerów odprawiono od początku roku

Autor: PAP Data: 15 września 2023 13:16

Od początku roku warszawskie Lotnisko Chopina odprawiło ponad 12,2 mln pasażerów, z czego prawie 7,5 mln wybrało kraje w strefie Schengen - poinformował w piątek port. W sierpniu br. lotnisko odprawiło blisko 2 mln podróżnych, o 0,65 proc. mniej niż w 2019 r. - dodano.

"Mimo końca wakacji szkolnych, okres największego zapotrzebowania na podróże jeszcze nie minął" - wskazał port w piątkowej informacji prasowej.

Jak dodano, w sierpniu stołeczne lotnisko odprawiło 1.928.938 pasażerów, o blisko 150 000 więcej od przewidywań. Sierpniowy wynik był o 0,65 proc. niższy od osiągniętego w 2019 roku. Najwięcej osób podróżowało z Lotniska Chopina w piątek, 11 sierpnia, gdzie odprawiono wówczas 67.968 osób.

"Odnotowaliśmy dzienny rekord w dotychczasowej historii portu. Wrzesień pod względem liczby podróżnych zwykle dorównuje miesiącom letnim, także z pewnością przekroczymy kolejną granice"- powiedział, cytowany w informacji prasowej, Stanisław Wojtera, prezes Polskich Portów Lotniczych (PPL), które zarządzają m.in. Lotniskiem Chopina.

Jak dodał, lotnisko codziennie staje przed wyzwaniem związanym z pokonywaniem barier, które ograniczają przepustowość. "Tak organizujemy pracę służb, że obsługa pasażerska przebiega płynnie. Jednak nasze prognozy wskazują wyraźnie, że w przyszłym roku będziemy osiągać kolejne rekordy w liczbie odprawionych pasażerów, a nie mamy już możliwości dostosowania infrastruktury do rosnącego ruchu. Lotnisko Chopina nie ma możliwości dalszego rozwoju dlatego konieczne jest przeniesienie ruchu komercyjnego do Centralnego Portu Komunikacyjnego" - podkreśla Wojtera.

Lotnisko poinformowało, że od stycznia z warszawskiego portu skorzystało 12 205 631 podróżnych, z czego większość - prawie 7,5 mln wybrało kraje w strefie Schengen.

Zdecydowanie więcej pasażerów korzysta z połączeń rozkładowych - zarówno tradycyjnych (7,82 mln), jak i niskokosztowych (2,59 mln).

Do najpopularniejszych kierunków rozkładowych z Lotniska Chopina należy Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt, Tel Awiw zaś czarterowych Antalya, Hurghada, Marsa Alam, Heraklion, Rodos.

Z danych portu wynika, że od stycznia do sierpnia br. najwięcej pasażerów podróżowało na pokładach PLL LOT, Wizz Air i Lufthansy. Wśród przewoźników czarterowych prym wiedzie Enter Air, a za nim PLL LOT i Smartwings.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz