×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Lotnisko w Gdańsku obsłużyło w tym roku ponad 2,6 mln pasażerów

Autor: PAP Data: 19 lipca 2023 16:57

Port Lotniczy Gdańsk w ciągu sześciu miesięcy tego roku obsłużył ponad 2,6 mln pasażerów - poinformowała spółka w środowym komunikacie. To o 42,3 proc. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku, a o 6,9 proc. więcej niż w rekordowym dla gdańskiego lotniska 2019 roku.

Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski, cytowany w komunikacie, podkreślił, że po sześciu miesiącach gdańskie lotnisko ma ponad 2 miliony 600 tysięcy pasażerów. "To jest prawie 7 proc. więcej niż w rekordowym 2019 roku. Dalej podtrzymujemy nasze plany, że będziemy próbowali pobić rekord 2019 r., czyli przekroczyć w skali roku liczbę 5,4 mln obsłużonych pasażerów" - stwierdził.

"Pierwsze półrocze pokazuje, że faktycznie idziemy na rekord" - oświadczył i dodał, że 7 proc. więcej pasażerów zostało przewiezionych mniejszą liczbą samolotów, a to znaczy - jego zdaniem - że linie lotnicze mają lepszą efektywność i lepsze wyniki ekonomiczne.

Przedstawiciele gdańskiego lotniska w komunikacie podali, że w ciągu pół roku 2023 r. w Gdańsku zostało przeprowadzonych ponad 22 tys. operacji lotniczych, to o 15,3 proc. więcej niż w ubiegłym roku, a o 2,2 proc. mniej niż w 2019.

Najpopularniejsze kierunki wybierane przez pasażerów latających z Gdańska to Londyn (243 224 pasażerów), Oslo (202 702 pasażerów) i Sztokholm (165 210 pasażerów).

Najwięcej lotów do i z Gdańska realizowały dwie linie lotnicze: Ryanair (40,9 proc.) i Wizz Air (40,6 proc.). W sumie latało do Gdańska 9 przewoźników.

"Jesteśmy już w sytuacji pełnego odbicia rynku lotniczego po pandemii. Znajdujemy się jednak w innych, trudniejszych warunkach ekonomicznych niż przed pandemią. Wskaźniki makroekonomiczne są inne, mamy kryzys energetyczny, na który wpływa także wojna w Ukrainie, w wielu krajach jest widmo recesji" - stwierdził Kloskowski.

Jego zdaniem trwające wakacje pokażą, jaka jest faktycznie sytuacja w branży. "Zależymy od klientów, ich wyborów i chęci latania. Jestem umiarkowanym optymistą, uważam, że rynek będzie się nadal rozwijał, liczba pasażerów w kolejnych latach będzie rosła, nie wiadomo jednak w jakim tempie" - zaznaczył prezes gdańskiego lotniska.

Po sześciu miesiącach bieżącego roku Port Lotniczy Gdańsk osiągnął ponad 3,5 mln zysku netto oraz ponad 12,8 mln zł zysku ze sprzedaży. Prezes Kloskowski podkreślił, że wyniki są pozytywne, bo są na plusie, ale wypracowane w bardzo trudnych warunkach rynkowych, przy bardzo wysokich i rosnących kosztach.

Lotnisko w Gdańsku przez dwa kwartały bieżącego roku przyjęło i odprawiło prawie 5 tys. ton cargo. Było to o 4,1 proc. mniej towarów i poczty niż w tym samym okresie ubiegłego roku, ale o 43,3 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2019 roku.

Aktualna w 2023 roku siatka ma 84 połączenia z Gdańska, realizowane przez 9 linii lotniczych do 24 krajów, na 71 lotnisk.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz