×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Lubelskie: Blisko dobę oczekują kierowcy tirów na przejściu granicznym z Białorusią w Koroszczynie

Autor: PAP Data: 21 maja 2023 09:56

Około 22 godzin czekają w niedzielę kierowcy tirów na wyjazd z Polski przez przejście graniczne w Koroszczynie (Lubelskie), które jest jedynym działającym towarowym przejściem z Białorusią. Na osobowym przejściu w Terespolu odprawy na Białoruś odbywają się na bieżąco.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś zakomunikował, że w niedzielę rano na wjazd z Białorusi do Polski przez terminal w Koroszczynie w 5-godzinnej kolejce czekało 100 pojazdów ciężarowych. Na wyjazd z Polski na Białoruś czekało ok. 700 tirów, a szacunkowy czas oczekiwania wynosił 22 godziny. W ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany na przejściu w Koroszczynie w obu kierunkach odprawiono 648 ciężarówek.

W Terespolu - przekazał rzecznik lubelskiej IAS - na wjeździe do Polski przez osobowe przejście graniczne w 2-godzinnej kolejce stało 40 samochodów. Na wyjeździe na Białoruś odprawy odbywały się na bieżąco, bez kolejek. W ciągu ostatniej nocnej zmiany w Terespolu odprawiono w obu kierunkach 591 pojazdów, w tym 533 samochody osobowe i 58 autokarów.

10 lutego br. zawieszono do odwołania ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach (woj. podlaskie). To efekt decyzji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego podjętej - jak oświadczył minister - "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa". Wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na osiem lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości, dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Ich pojazdy odprawiane są tylko na przejściu granicznym w Koroszczynie. W związku z tym szef MSWiA podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki - Kozłowicze. Ruch towarowy na tym przejściu granicznym jest otwarty wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach UE i EFTA.

Białoruscy przewoźnicy mogą kierować się na Białoruś przez Litwę i Łotwę. Ograniczenie nie dotyczy ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz