×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Lubelskie: Ok. 13 godzin oczekiwania na przejściu z Białorusią w Koroszczynie

Autor: PAP Data: 23 maja 2023 09:51

Ok. 13 godzin czekają we wtorek kierowcy tirów na wyjazd z Polski przez przejście graniczne w Koroszczynie (Lubelskie), które jest jedynym działającym towarowym przejściem z Białorusią. Na osobowym przejściu w Terespolu odprawy na Białoruś odbywają się bez kolejek.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował, że we wtorek rano na wjazd z Białorusi do Polski przez terminal w Koroszczynie w 14-godzinnej kolejce oczekuje ok. 330 pojazdów ciężarowych. Na wyjeździe z Polski na Białoruś stoi ok. 500 tirów, a czas oczekiwania wynosi 13 godzin. W ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany na przejściu w Koroszczynie odprawiono 596 ciężarówek.

W Terespolu - podał rzecznik lubelskiej IAS - na wjeździe do Polski przez osobowe przejście graniczne w 4-godzinnej kolejce czeka 220 samochodów. Na wyjeździe na Białoruś odprawy odbywają się na bieżąco, bez kolejek. W ciągu nocnej zmiany w Terespolu w obu kierunkach odprawiono 529 pojazdów, w tym 469 samochodów osobowych i 60 autokarów.

10 lutego br. zawieszono do odwołania ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach (woj. podlaskie). To efekt decyzji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego podjętej - jak oświadczył minister - "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa". Wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na osiem lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości, dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Ich pojazdy odprawiane są tylko na przejściu granicznym w Koroszczynie. W związku z tym szef MSWiA podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki - Kozłowicze. Ruch towarowy na tym przejściu granicznym jest otwarty wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach UE i EFTA.

Białoruscy przewoźnicy mogą kierować się na Białoruś przez Litwę i Łotwę. Ograniczenie nie dotyczy ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz