×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Lubelskie: Ok. 16 godzin oczekiwania na przejściu z Białorusią w Koroszczynie

Autor: PAP Data: 26 maja 2023 11:48

Około 16 godzin czekają w piątek kierowcy tirów na wyjazd z Polski przez przejście graniczne w Koroszczynie (Lubelskie), które jest jedynym działającym towarowym przejściem z Białorusią - poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Jak podał rzecznik lubelskiej IAS, w piątek na wjazd z Białorusi do Polski przez terminal w Koroszczynie czeka 80 pojazdów ciężarowych, a czas oczekiwania wynosi 3 godziny. Na wyjeździe z Polski na Białoruś w 16-godzinnej kolejce czeka ok. 550 ciężarówek. W ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany na przejściu w Koroszczynie odprawiono 648 tirów.

W Terespolu - podał rzecznik - na wjeździe do Polski przez osobowe przejście graniczne w 2-godzinnej kolejce czeka 100 samochodów. Na wyjeździe na Białoruś odprawy odbywają się na bieżąco. W ciągu nocnej zmiany na przejściu w Terespolu w obu kierunkach odprawiono 593 pojazdy, w tym 534 samochody osobowe i 59 autokarów.

10 lutego br. zawieszono do odwołania ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach (woj. podlaskie). To efekt decyzji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego podjętej - jak oświadczył minister - "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa". Wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na osiem lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości, dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Ich pojazdy odprawiane są tylko na przejściu granicznym w Koroszczynie. W związku z tym szef MSWiA podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki - Kozłowicze. Ruch towarowy na tym przejściu granicznym jest otwarty wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach UE i EFTA.

Białoruscy przewoźnicy mogą kierować się na Białoruś przez Litwę i Łotwę. Ograniczenie nie dotyczy ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz