×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Lubelskie: Ok. 17 godzin oczekiwania na przejściu z Białorusią w Koroszczynie

Autor: PAP Data: 25 maja 2023 10:11

Około 17 godzin czekają w czwartek kierowcy tirów na wyjazd z Polski przez przejście graniczne w Koroszczynie (Lubelskie), które jest jedynym działającym towarowym przejściem z Białorusią. Na osobowym przejściu w Terespolu odprawy na Białoruś odbywają się na bieżąco - podał rzecznik IAS.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował, że w czwartek rano na wjazd z Białorusi do Polski przez terminal w Koroszczynie czeka 50 pojazdów ciężarowych, a czas oczekiwania wynosi godzinę. Na wyjeździe z Polski na Białoruś w 17-godzinnej kolejce czeka ok. 500 ciężarówek. W ciągu ostatniej 12-godzinnej zmiany na przejściu w Koroszczynie odprawiono 870 tirów.

Jak podał rzecznik lubelskiej IAS, na wjeździe do Polski przez osobowe przejście graniczne w Terespolu w 2-godzinnej kolejce czeka 80 samochodów. Na wyjeździe z Białorusi do Polski stoi 15 samochodów, odprawy odbywają się na bieżąco. W ciągu nocnej zmiany w Terespolu odprawiono w obu stronach 582 pojazdy, w tym 508 samochodów i 74 autokary.

10 lutego br. zawieszono do odwołania ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach (woj. podlaskie). To efekt decyzji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego podjętej - jak oświadczył minister - "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa". Wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na osiem lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości, dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Ich pojazdy odprawiane są tylko na przejściu granicznym w Koroszczynie. W związku z tym szef MSWiA podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki - Kozłowicze. Ruch towarowy na tym przejściu granicznym jest otwarty wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach UE i EFTA.

Białoruscy przewoźnicy mogą kierować się na Białoruś przez Litwę i Łotwę. Ograniczenie nie dotyczy ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz