×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Lublin: Budowa autobusowego Dworca Metropolitalnego będzie droższa o 49 mln zł

Autor: PAP Data: 19 maja 2023 13:51

Rada Miasta Lublin rozpatrzy w czwartek projekt autopoprawki do budżetu miasta i wieloletniej prognozy finansowej zabezpieczającej dodatkowe 49 mln zł dla firmy, która buduje w mieście autobusowy Dworzec Metropolitalny - poinformował w piątek Urząd Miasta Lublin.

Rzecznik prasowy prezydenta Lublina Katarzyna Duma zakomunikowała, że na najbliższą sesję Rady Miasta Lublin trafi projekt autopoprawki do budżetu miasta i wieloletniej prognozy finansowej dotyczący waloryzacji wynagrodzenia dla wykonawcy budowy Dworca Metropolitalnego i okolicznych ulic - firmy Budimex - w wysokości 49 mln zł netto.

Jak podano, z roszczeniem zwiększenia wynagrodzenia Budimex wystąpił do UM Lublin w lipcu 2022 r. Argumentując potrzebę waloryzacji - podał ratusz - firma wskazała na znaczący wzrost kosztów materiałów budowlanych oraz kosztów pracy.

Zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk cytowany w komunikacie wskazał, że w związku z ryzykiem zatrzymania inwestycji dofinansowanej ze środków europejskich miasto zdecydowało się na mediacje przed Prokuratorią Generalną.

"W naszej ocenie, zawarcie ugody przed mediatorem chroni interes miasta oraz gwarantuje szybsze zakończenie sporu. Zabezpieczenie środków w budżecie miasta, o które będziemy wnioskować na najbliższej sesji, jest niezbędne do zawarcia ugody ze spółką Budimex, a to pozwoli na zakończenie inwestycji" - stwierdził Szymczyk.

Zdaniem koordynatora Biura Obsługi Prawnej UM Lublin mec. Zbigniewa Dubiela, stanowiska Prokuratorii Generalnej, Urzędu Zamówień Publicznych i obowiązujące przepisy kodeksu cywilnego wskazały, że "jesteśmy zmuszeni uwzględnić roszczenie wykonawcy".

"W ramach mediacji przy Prokuratorii Generalnej strony uzgodniły wysokość ostatecznej rekompensaty dla wykonawcy bazując na wskaźnikach GUS i uwzględniając proporcje użytych materiałów, a następnie na tej podstawie wypracowując obiektywne rozwiązanie sporu. Takie wyjście z sytuacji jest dla miasta korzystniejsze biorąc pod uwagę przyjęte wskaźniki bazowe do waloryzacji oraz podział ryzyka pomiędzy stronami kontraktu" - poinformował.

Jak wyjaśnił, zawarta ugoda będzie posiadała walor prawomocnego wyroku sądowego w przypadku zatwierdzenia jej przez sąd.

18 grudnia 2020 r. lubelski ratusz zawarł z firmą Budimex umowę na budowę trzykondygnacyjnego dworca autobusowego z częściowo użytkowanym dachem, parkingiem podziemnym dla 174 samochodów, placem peronów odjazdowych i przyjazdowych, a także przebudowę pl. Dworcowego i sąsiadujących dróg. Aktualna wartość umowy wraz z aneksami to ponad 252 mln zł.

Prace budowlane miały zakończyć się 15 maja br., ale ratusz zawarł z wykonawcą aneks do umowy, w którym datę końcową wyznaczono na 20 października. Jak poinformowano, wpływ na wydłużenie budowy miały kolejne nieplanowane roboty dodatkowe oraz zamienne.

Budowa dworca i przebudowa pobliskich dróg to najważniejsza część projektu Zintegrowane Centrum Komunikacyjne dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to prawie 340 mln zł, z czego blisko 194 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

Nowy dworzec będzie administrowany przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz