×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Łuczkowski z Banku Pekao: w drugim kwartale PKB spadł o 0,7 proc.

Autor: PAP Data: 16 sierpnia 2023 07:00

Sądzimy, że w drugim kwartale odnotowaliśmy największy dołek w polskiej koniunkturze, a PKB w tym okresie spadł w ujęciu rocznym o 0,7 proc. – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek zmian PKB w kwartale 2023 r. W pierwszym kw. tego roku PKB spadł o 0,3 proc. w ujęciu rocznym.

"Sądzimy, że w drugim kwartale odnotowaliśmy największy dołek polskiej w koniunkturze, a PKB w tym okresie spadł w ujęciu rocznym o 0,7 proc. W całym 2023 roku spodziewamy się wzrostu o 0,4 proc." - powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

Dodał, że w kolejnym kwartale sytuacja gospodarcza powinna być lepsza i w trzecim kwartale wzrost gospodarczy powinien być już dodatni.

"Prognozujemy, że w trzecim kw. wzrost PKB powinien wynieść 0,3 proc." - powiedział Kamil Łuczkowski.

Przyznał jednak, że ta prognoza może się zmienić, podobnie jak to było na początku roku, kiedy oczekiwano, że dołek koniunktury gospodarczej przypadnie na pierwszy kwartał 2023 r. i że już w drugim kwartale gospodarka zacznie rosnąć.

"Sądzimy, że druga połowa roku powinna być lepsza. Po indeksach koniunktury widać, że pozostaje ona słaba, ale pojawia się coraz więcej sygnałów jej odbicia w przyszłości. Jest dalej ryzyko, że słabość gospodarki może się utrzymać i że dołek w koniunkturze może się wydłużyć" - stwierdził ekonomista Banku Pekao.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz