×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Małopolskie: GDDKiA wybrała wykonawcę w przetargu na dokumentację dla wschodniej obwodnicy Tarnowa

Autor: PAP Data: 19 maja 2023 14:26

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę w przetargu na przygotowanie dokumentacji dla budowy łącznika pomiędzy autostradą A4 i drogą krajową nr 94, który będzie stanowił wschodnią obwodnicę Tarnowa (Małopolskie). Planowana droga będzie mieć ok. 10 km.

Jak poinformowała w piątek Monika Skrzydlewska z zespołu prasowego krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w przetargu wybrana została oferta firmy Multiconsult Polska o wartości ponad 8,4 mln zł.

"Pozostali oferenci mają 10 dni na złożenie ewentualnego odwołania. Po upływie tego terminu i przedstawieniu przez wykonawcę gwarancji należytego wykonania robót będziemy mogli podpisać umowę" - wskazała przedstawicielka GDDKiA.

Według niej przetarg dotyczy opracowania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) dla nowej drogi. Na opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) przewidziano 42 miesiące.

W zamówionych materiałach projektanci zaproponują kilka wariantów przebiegu trasy, które przedstawione zostaną lokalnej społeczności i samorządom. Dla jednego z nich, najbardziej optymalnego pod względem środowiskowym, społecznym, ekonomicznym i technicznym, GDDKiA wystąpi o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Dla wariantu zatwierdzonego tą decyzją będą również wykonywane badania geologiczne.

Nowa droga przebiegać będzie na wschód od Tarnowa i połączy nowy węzeł na A4 z DK94, umożliwiając całkowite ominięcie tego miasta przez ruch tranzytowy z DK73 w kierunku autostrady. Dzięki niej - wskazała GDDKiA - mieszkańcy miejscowości położonych na południe od A4 i DK94, m.in. Pilzna i Jasła zyskają krótsze połączenie z autostradą.

"Mieszkańcy miejscowości położonych przy DK73 na południe od DK94, w tym Pilzna i Jasła, mają ograniczony dostęp do A4. Mogą na nią wjechać, korzystając z węzła Tarnów Centrum albo z węzła Dębica Wschód, które są oddalone od siebie o ok. 30 km. Podobnie jak kierowcy pojazdów poruszających się DK73 na trasie Kielce - Jasło" - wyjaśnia Skrzydlewska.

"Budowa węzła na autostradzie A4 na północ od Pilzna i wykonanie podłączenia drogowego do DK94 jest więc społecznie oczekiwana. Wpisuje się także w plany rozwoju województwa podkarpackiego" - dodała przedstawicielka GDDKiA.

GDDKiA planuje budowę nowego odcinka drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości ok. 10 km, węzłów drogowych, obiektów inżynierskich i urządzeń ochrony środowiska. Decyzja o tym, czy droga będzie miała przekrój jedno- czy dwujezdniowy, zostanie podjęta na podstawie analizy i prognozy ruchu, wykonywanej w ramach opracowania STEŚ-R.

Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz