×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Małopolskie: Miechów będzie miał nowoczesny dworzec autobusowy

Autor: PAP Opublikowano: 17 sierpnia 2023 15:20

Trwa budowa nowoczesnego dworca autobusowego w Miechowie (woj. małopolskie), który zastąpi stary, wyeksploatowany obiekt. Inwestycja zyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Powinna być gotowa we wrześniu 2024 r. - podały w czwartek władze miasta i województwa.

Jak podkreślił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas czwartkowego briefingu na placu budowy, nowoczesny obiekt będzie służył na co dzień mieszkańcom i turystom, pełniąc funkcję centrum komunikacyjnego dla całego regionu miechowskiego. Wraz z niedawno wyremontowanym dworcem kolejowym i uruchomioną autobusową komunikacją miejską, uzupełni funkcje komunikacyjne miasta - dodał.

Burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski przypomniał, że inwestycja polegająca na zastąpieniu starego dworca autobusowego nowym obiektem była przygotowywana od kilku lat. W związku z planowanym przedsięwzięciem samorząd nabył m.in. prawo wieczystego użytkowania obszaru, na którym znajdował się wysłużony budynek dworcowy.

"Chcieliśmy, żeby ten dworzec był miejscem, które z jednej strony zmieni kolejną przestrzeń miasta, a z drugiej strony będzie funkcjonalny dla pasażerów i przewoźników" - zaznaczył burmistrz. Wskazał, że nowy budynek oprócz funkcji dworcowej będzie miał także część usługową i handlową.

Marczewski podkreślił, że obecnie codziennie z tymczasowego dworca w Miechowie odjeżdża ponad 200 autobusów i busów. Po uruchomieniu nowego obiektu władze miasta będą chciały zachęcić także przewoźników dalekobieżnych operujących m.in. na trasie Kraków - Warszawa, aby zatrzymywali się w Miechowie.

Umowę na budowę nowego dworca autobusowego władze Miechowa podpisały w styczniu tego roku. Zgodnie z nią wykonawca ma 19 miesięcy na budowę tego obiektu wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu. Wartość zadania to ponad 16,4 mln zł, z czego ponad 12,9 mln zł stanowi dotacja w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych.

Nowoczesny obiekt dworcowy o powierzchni zabudowy ponad 707 m.kw. Powstaje na miejscu starego, który został rozebrany. Ponadto zagospodarowywany jest cały przyległy teren zajmujący niespełna 1 ha.

Budynek będzie miał formę architektoniczną o zwartej bryle z wysuniętym zadaszeniem w kierunku zachodnim, pod którym będą rozmieszczone przystanki komunikacji publicznej. W środkowej części placu przewidziano miejsca dla autobusów turystycznych i dłużej oczekujących na odjazd. Wybudowana zostanie droga manewrowa, parking dla samochodów osobowych oraz wiaty/parkingi dla rowerów. Ponadto wykonane będą nasadzenia drzew i krzewów.

Wewnątrz budynku zaprojektowano poczekalnię dla podróżnych i przeszkloną klatkę schodową wychodzącą na zielony taras urządzony na dachu dworca. Zaplanowano także miejsca na lokale gastronomiczne i handlowe oraz sanitariaty. Będą zainstalowane pompy ciepła, instalacja fotowoltaiczna, monitoring i klimatyzacja.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz