×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Małopolskie: Unikatowy dwór w Radlnej odzyska dawny blask

Autor: PAP Data: 12 sierpnia 2023 08:21

Gmina Tarnów pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na rozpoczęcie prac związanych z renowacją zrujnowanego dworu w Radlnej z 1880 r., będącego unikatowym w tej okolicy przykładem nawiązania do architektury włoskiej.

"To piękny budynek, który ma ogromny potencjał, by po renowacji stanowić dumę gminy Tarnów" - ocenił wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Dzięki środkom zewnętrznym zostanie sporządzona ekspertyza techniczna i konserwatorska, wykonana dokumentacja konserwatorska, opracowany program prac modernizacyjnych, projekt budowlany oraz uzyskane pozwolenie konserwatorskie i budowlane dla renowacji zabytkowego dworu. Zdewastowany budynek został zakupiony przez samorząd we wrześniu ubiegłego roku wraz z działką o powierzchni ponad jednego hektara. Wnioskowali o to sami mieszkańcy Radlnej i okolicznych miejscowości.

Powstanie dworu w zespole dworsko-gospodarczo-parkowym w Radlnej, datowane jest na lata 80. XIX w. Klasycystyczny dwór wizualnie odwołuje się do tradycji włoskiej willi renesansowej, historycznie zaś to dwór księcia Sanguszki. Budynek jest parterowy, z cegły. Okna w dekoracyjnych ramach. Taras poprzedzony jest kamiennymi schodami. Wokół rozciąga się ogród, kiedyś piękny, obecnie bardzo zaniedbany.

Jak zapowiedział wójt, po przeprowadzeniu renowacji zabytku gmina Tarnów będzie chciała, aby służył on celom publicznym. O dokładnym przeznaczeniu zabytku po konsultacjach zadecydują mieszkańcy wraz z gminnymi radnymi.

Grzegorz Kozioł podkreślił, że samorząd z rządowego programu pozyskał środki na kilka przedsięwzięć inwestycyjnych. Łączna przewidywana wartość tych zdań to blisko 820 tys. zł, a wkład gminy - jedynie 2 proc.

"Ochrona dziedzictwa narodowego i kulturowego to jeden z naszych priorytetów. Zabytki to nasza tożsamość, staramy się o nie dbać szczególnie" - zaznaczył wójt.

Dzięki środkom zewnętrznym zaplanowano także remont kapliczki domkowej Tutajów w Woli Rzędzińskiej z 1917 r., konserwację polichromii w zabytkowym Kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Porębie Radlnej z lat 1904-05, renowację elewacji wraz z osuszeniem ścian piwnic i drenażem opaskowym zabytkowej plebani w Zbylitowskiej Górze z XV/XVI w. i konserwację zabytkowych, drewnianych ścian XV-wiecznego kościoła pw. św. Marcina Biskupa w Zawadzie koło Tarnowa.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz