×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Małopolskie: W 2023 roku inwestycje z wsparciem OSPR przekroczą 28 mln zł

Autor: PAP Data: 16 maja 2023 12:50

Inwestycje w wysokości 28 mln zł zrealizują w 2023 roku samorządy ziemi oświęcimskiej przy wsparciu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego (OSPR) – podał we wtorek wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Najwięcej pieniędzy trafi na przebudowę dróg.

Służby prasowe wojewody małopolskiego zakomunikowały, że Łukasz Kmita podpisał w Chełmku z przedstawicielami powiatu oświęcimskiego, miasta Oświęcim i gminy wiejskiej Oświęcim, a także samorządem Chełmka umowy na dofinansowanie zadań w ramach VI etapu OSPR.

"Na realizację OSPR w latach 2021-2025 przewidziano z budżetu państwa 61,6 mln zł, przy udziale środków własnych beneficjentów w wysokości 30,5 mln zł. Na rok 2023 z rezerwy celowej budżetu państwa została zabezpieczona pula 16,2 mln zł, którą objęte są dziś podpisane umowy. Planowany udział własny beneficjentów to 12 mln zł. Tym samym realizacja OSPR w roku 2023 zamknie się wydatkowaniem ponad 28 mln zł" - powiedział Kmita we wtorek.

Wśród inwestycji, które zostaną zrealizowane przez starostwo oświęcimskie, są przebudowy dróg w Brzezince i Oświęcimiu. Gmina Oświęcim otrzymała pieniądze m.in. na dwie inwestycje w Brzezince - rozbudowę kanalizacji sanitarnej i trzeci etap tworzenia zespołu szkolno-przedszkolnego. Miasto Oświęcim wybuduje parking podziemny na obrzeżach starówki od strony rzeki Soły. Z kolei Chełmek dostał fundusze na zagospodarowania dwóch stawów i ich otoczenia, a także na budowę wieży widokowej imienia rtm. Witolda Pileckiego.

Służby prasowe wojewody przypomniały, że w ubiegłym roku na 10 zadań w ramach OSPR w budżecie państwa zabezpieczono ponad 15 mln zł, a w 2021 roku na dziewięć inwestycji, z których trzy już zakończono, trafiło 11,6 mln zł.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy to wieloletni i wieloetapowy program, który jest realizowany od 1997 r. Dotychczasowe wydatki budżetu państwa w ramach OSPR sięgnęły 130 mln zł, a udział samorządów - 100 mln zł. Obecnie realizowany jest etap szósty. Do końca 2025 r. z budżetu państwa na inwestycje pod jego auspicjami trafi łącznie 61,6 mln zł.

OSPR został przyjęty w 1996 r. po konflikcie wokół budowanego przez prywatną spółkę centrum handlowego nieopodal murów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Program zakłada przede wszystkim uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz, a także wsparcie w rozwiązaniu problemów dotyczących m.in. infrastruktury.

Dotychczas dzięki OSPR m.in. zmodernizowany został w znacznym stopniu układ komunikacyjny w Oświęcimiu, a w zaadaptowanych zabytkowych budynkach zlokalizowanych nieopodal byłego obozu Auschwitz I powstała Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz