×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

MF rozważa wsparcie wszystkich JST dodatkowymi środkami z budżetu państwa w '23

Autor: PAP Data: 22 maja 2023 16:47

Ministerstwo Finansów rozważa wsparcie wszystkich JST dodatkowymi środkami z budżetu państwa jeszcze w 2023 r. - podał resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

"(...) aktualnie rozważana jest kwestia wsparcia wszystkich JST dodatkowymi środkami z budżetu państwa, jeszcze w tym roku, tak aby JST mogły w roku 2023 swobodnie dysponować tymi środkami. Obecnie trwają w tym zakresie uzgodnienia ze stroną samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego" - napisano.

Ministerstwo Finansów zadeklarowało, że jest otwarte na rozmowy ze stroną samorządową o systemowych rozwiązaniach w zakresie zmian dochodów JST, w tym na temat ewentualnego udziału JST we wpływach ze zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który obecnie jest w całości dochodem budżetu państwa.

"Wymaga to jednak przeprowadzania analiz i rachunków symulacyjnych. Analizy te będą prowadzone po uzyskaniu danych o rozkładzie ryczałtu między poszczególne JST wg. zasad wprowadzonych do 2022 r. oraz o wpływie tych zmian na obecne dochody JST. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że zmiany w systemie finansowania jednostek samorządu terytorialnego mogą być przeprowadzone jedynie w warunkach ich odpowiedniego wkomponowania w cały system finansowy państwa" - napisano.

"Ponadto należy zauważyć, że samo zwiększenie udziału JST w PIT bez innych rozwiązań zabezpieczających dochody słabszych podatkowo samorządów skutkowałoby, że bogate samorządy - o dużym potencjale dochodowym - uzyskają znacznie większe korzyści finansowe niż jednostki słabsze, czyli o niskim potencjale dochodowym. To przyczyniłoby się do większego rozwarstwienia dochodowego między JST" - dodano.

MF nie prowadzi prac nad przyznaniem udziału JST w podatku VAT.

"Przyznanie samorządom udziału w VAT byłoby przyznaniem udziału w podatku, na którego wysokość JST nie mają wpływu. Kształtowanie się wysokości dochodów z podatku VAT uzyskiwanego z terenów poszczególnych samorządów pozostaje poza właściwością JST. A zatem ewentualny udział w tym podatku, przekazywany z budżetu państwa dla samorządów, miałby charakter kolejnej części subwencji ogólnej. Dlatego też, z powyższych względów, Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad przyznaniem udziału JST w podatku VAT" - napisano.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz