×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

MF: w sierpniu oprocentowanie obligacji detalicznych utrzymane na poziomie z lipca

Autor: PAP Data: 24 lipca 2023 16:21

W sierpniu oprocentowanie obligacji detalicznych zostanie utrzymane na poziomie z lipca - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Resort zaznaczył, że obligacje sprzedawane w drodze zamiany będą miały atrakcyjniejszą cenę w stosunku do standardowej.

Resort przedstawił w poniedziałek ofertę dla posiadaczy obligacji, których termin wykupu wypada w sierpniu. "Obligacje z sierpniowej oferty, z wyjątkiem obligacji 3-miesięcznych OTS1123, będą sprzedawane w drodze zamiany po znacznie atrakcyjniejszej cenie w stosunku do standardowej" - wyjaśniło MF. Wskazano, że dla każdego rodzaju obligacji będzie możliwe uzyskanie innego dyskonta. Najwyższe wartości dyskonta przewidziane są dla obligacji 4-letnich i 10-letnich, których oprocentowanie jest oparte na inflacji.

"(...) W ramach promocji w sierpniu cena zamiany wyniesie odpowiednio dla obligacji 1-rocznych 99,80 zł, 2-letnich 99,70 zł, 3-letnich 99,60 zł i 4-letnich 99,50 zł. Najniższą cenę zamiany 99,40 zł uzyskają osoby, które kupią w drodze zamiany obligację 10-letnią EDO. Niższa cena zamiany równa się wyższy, dodatkowy zysk dla klienta" - zauważył, cytowany w informacji, wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Według niego zamiana obligacji jest prostą i wygodną formą przedłużania oszczędzania. "Złożenie dyspozycji jest proste i po wybraniu obligacji, które chcemy nabyć zamiana zrealizuje się automatycznie. Warto pamiętać, że ostatnim dniem składania dyspozycji jest zawsze trzeci dzień roboczy poprzedzający wykup posiadanych obligacji, czyli im wcześniejsza jest data wykupu naszych obligacji, tym mniej mamy czasu na złożenie dyspozycji. Dyspozycje zamiany można składać już od 26 lipca" - poinformował Skuza.

Jak podano w komunikacie w sierpniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc.

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,85 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.

Ministerstwo poinformowało, że 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane będą odpowiednio 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku.

Przypomniano, że oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc i jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi w przypadku oferowanych instrumentów 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,10 proc. dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

Z kolei procentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz