×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

MI: Polska i Czechy chcą współpracować na forum UE w sprawie finansowania projektów infrastrukturalnych

Autor: PAP Data: 03 września 2023 18:17

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i minister ds. transportu Czech Martin Kupka uzgodnili stanowisko w sprawie wspólnego pozyskiwania środków UE na infrastrukturę - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury w niedzielę. Wskazano konieczność wzmocnienia głównych linii kolejowych na potrzeby wojskowe.

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, w niedzielę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem ds. transportu Czech Martinem Kupką.

"W rozmowie minister A. Adamczyk zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia infrastruktury kolejowej głównych linii na potrzeby mobilności wojskowej. Wskazał także na konieczność wspólnego pozyskiwania środków UE na projekty infrastrukturalne" - wyjaśnił resort infrastruktury. Dodano, że "ministrowie uzgodnili wspólne stanowisko" w sprawie działań w tej sprawie na forum UE.

Podkreślono, że rozmowy odbyły się w przeddzień spotkania wysokiego szczebla nt. strategicznych projektów transportowych. "4 września 2023 r. w Krakowie przedstawiciele resortów ds. transportu z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji, a także przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i Komisji Europejskiej spotykają się, by rozmawiać o potrzebach i wyzwaniach, jakie obecna sytuacja geopolityczna stawia przed infrastrukturą transportową Europy Środkowej i Wschodniej" - wskazało ministerstwo w komunikacie.

"Pandemia COVID-19 oraz trwająca już ponad półtora roku rosyjska napaść zbrojna na Ukrainę uwidoczniły, jak bardzo Europie potrzebna jest spójna i odporna sieć transportowa. Stabilność naszego regionu oraz nasza wspólna przyszłość i bezpieczeństwo zależą od jedności, determinacji i solidarności, dlatego będziemy rozmawiać o rozwoju i finansowaniu infrastruktury transportowej naszego regionu" - powiedział, cytowany w komunikacie, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Przypomniano, że w ostatnim czasie spotkania ministrów odpowiedzialnych za transport w formule Wysokiego Szczebla odbyły się już dwukrotnie.

Dodano, że Dialog dla Ukrainy pn. "Łącząc Ukrainę z Europą i światem - odbudowa i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw" miał miejsce w Rzeszowie w dniach 29-30 marca 2023 r. "W wydarzeniu, zorganizowanym wspólnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Międzynarodowe Forum Transportu (The International Transport Forum - ITF), wzięli udział przedstawiciele 23 państw z 3 kontynentów oraz 3 instytucji międzynarodowych" - poinformowano.

Zaznaczono, że w czerwcu 2021 r. w Krakowie ministrowie odpowiedzialni za sprawy transportu Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier dyskutowali nt. spraw związanych z transportem drogowym, kolejowym, lotniczym i wodnym. "Szczyt zakończył się podpisaniem deklaracji na temat współpracy w transporcie kolejowym" - podało ministerstwo, zwracając uwagę, że wtedy także zostały ustalone priorytety inwestycji i infrastruktury transportowej ważne z punktu widzenia naszych państw i gospodarek, które znalazły się na transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. To m.in. szlak drogowy Via Carpatia, koleje dużych prędkości, kanał wodny Dunaj-Odra-Łaba i Centralny Port Komunikacyjny.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz