×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

MI: rozmowy z ambasadorem USA o infrastrukturze transportowej

Autor: PAP Opublikowano: 12 września 2023 16:13

Rozwój infrastruktury transportowej w Europie Środkowej był głównym tematem rozmowy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim - podał we wtorek resort infrastruktury w komunikacie.

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, podczas wtorkowego spotkania w Warszawie omówiono możliwości rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowej jako efektywnej formy przezwyciężenia rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.

Według resortu minister Adamczyk podkreślił rolę rozwoju infrastruktury transportowej w rejonie państw Trójmorza. Wskazał przy tym na konieczność budowy infrastruktury transportowej podwójnego zastosowania - cywilnego i wojskowego - na wschodniej flance NATO.

"Znaczenie współpracy w sektorze transportowym stało się wyjątkowo istotne. Podejmujemy aktywne działania, aby zminimalizować negatywne konsekwencje (rosyjskiej - PAP) inwazji i zbudować trwałe rozwiązania transportowe dla regionu Europy Środkowej, pozwalające na tworzenie odpornych na zakłócenia łańcuchów logistycznych. Inwestycje, które realizujemy, są też fundamentem dla efektywnej odbudowy Ukrainy w przyszłości" - powiedział Adamczyk, cytowany w komunikacie resortu.

Według szefa MI Polska odegrała kluczową rolę w procesie przyjęcia przez Radę UE projektu nowego transeuropejskiego korytarza transportowego TEN-T, łączącego Morze Bałtyckie, Morze Czarne i Morze Egejskie, który - zdaniem Adamczyka - umożliwi prowadzenie efektywnego transportu na osi północ-południe Europy, wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej.

"Już obecnie jego fundament stanowi droga Via Carpatia, która w przyszłości zostanie wzbogacona o element kolejowy - Rail Carpatia. To krok milowy w rozwoju infrastruktury transportowej dla całej Europy Środkowej, w tym Ukrainy" - dodał minister Adamczyk.

Jak poinformowało ministerstwo, w spotkaniu z ambasadorem USA uczestniczył także wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. "Nasze państwa łączą relacje, które opierają się na wieloletniej tradycji, wzajemnym zaufaniu oraz wspólnych celach. Jestem pewny, że to spotkanie będzie kolejnym krokiem w kierunku umocnienia już i tak bardzo bliskich relacji między naszymi państwami i wspólnie znajdziemy odpowiedzi na wyzwania stojące przed nami" - powiedział Bittel, cytowany w komunikacie resortu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz