×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Minister Buda: banki powinny szybciej rozpatrywać wnioski złożone w programie "Bezpieczny Kredyt"

Autor: PAP Data: 30 sierpnia 2023 17:30

Banki powinny szybciej rozpatrywać wnioski złożone w programie "Bezpieczny Kredyt" - powiedział w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Radiu24.

Szef resortu rozwoju, pytany o realizację rządowego programu mieszkaniowego podkreślił, że zainteresowanie jest bardzo duże, a liczba złożonych wniosków przekroczyła 35 tys. Dodał, że dniu roboczym wpływa ok. 1000 wniosków dziennie.

Pytany, czy zgłaszane są jakieś problemy zgłaszane przez klientów, wskazał, że "życzyłby sobie, żeby banki szybciej rozpatrywały złożone wnioski" oraz "by liczba dostępnych mieszkań była adekwatna do popytu". Dodał, że problem taki obserwowany jest w Warszawie, ale - jak zaznaczył - "w mniejszych miastach nie ma z tym problemu".

Minister powiedział też, że dla normalizacji cen domów i mieszkań w Polsce są potrzebne plany zagospodarowania przestrzennego, które zwiększą podaż działek pod budownictwo mieszkaniowe. "Ceny budowy trudno jest obniżyć ze względu na koszty robocizny, energii czy materiałów, natomiast koszty działek można obniżyć zwiększając ich dostępność" - wyjaśnił.

Według prognoz, dopłata państwa do rat kredytów w 2024 r. będzie wynosiła ponad 35,7 mln zł, a w 2025 r. - ok. 33,4 mln zł. W całym okresie objętym wsparciem subwencja, państwa będzie wynosiła szacunkowo ponad 286,5 mln zł.

"Bezpieczny kredyt 2 proc." z dopłatą, który został uruchomiony na początku lipca br. można wykorzystać na rynku pierwotnym bądź wtórnym. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu wynosi 500 tys. zł. W przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł.

Resort rozwoju i technologii przypomina, że Konto Mieszkaniowe, drugi z komponentów programu Pierwsze Mieszkanie, jest instrumentem zachęcającym do oszczędzania, by w przyszłości mieć możliwość kupna nieruchomości. Przy regularnym oszczędzaniu gwarantowana jest premia od państwa.

Konto Mieszkaniowe to instrument dla tych, którzy planują zakup mieszkania w perspektywie następnych kilku lat. Może je założyć osoba od 13 do 45 roku życia. Zakładając Konto Mieszkaniowe rodzice mogą zadbać o bezpieczną przyszłość swoich dzieci jeszcze przed osiągnieciem pełnoletności.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz