×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Minister Buda: rządowe wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych na blokach sięgnęło już 67 mln zł

Autor: PAP Opublikowano: 26 sierpnia 2023 14:13

67 mln zł rządowego wsparcia trafiło już do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na budowę instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych - poinformował w sobotę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Cała pula wsparcia wynosi 100 mln euro.

Jak podał na sobotniej konferencji prasowej minister Buda, w ramach programu złożono dotychczas 2,4 tys. wniosków o wsparcie fotowoltaiki na blokach, z czego 1256 zostało rozpatrzonych pozytywnie. Oznacza to, że ponad 1,2 tys. instalacji albo właśnie powstaje, albo już działa - zaznaczył Buda. Tym samym - dodał - z tego typu OZE korzysta już ok. 87 tys. mieszkań. Wartość inwestycji, w których rządowe wsparcie może sięgać 50 proc., wyniosła już 154,7 mln zł - podkreślił szef MRiRW.

Buda przypomniał, że cała pula wsparcia na tego typu instalacje wynosi 100 mln euro i jest ono przewidziane w Krajowym Planie Odbudowy, ale na razie prefinansowane z Polskiego Funduszu Rozwoju.

"Zainteresowanie programem i jego sukces są gigantyczne. Pieniędzy nie zabraknie, zachęcamy do ubiegania się o wsparcie" - zaapelował minister. Zwrócił uwagę, że docelowo instalacje fotowoltaiczne na blokach będą korzystać z mechanizmu prosumenta lokatorskiego, czyli całość nadwyżki energii jest rozliczana ze sprzedawcą, a pieniądze z jej sprzedaży wracają na konto wspólnoty i mogą być przeznaczone na inne cele

Minister rozwoju zaznaczył, że wprowadzająca instytucję prosumenta lokatorskiego nowelizacja ustawy o OZE czeka na podpis prezydenta, i w zależności od tego, kiedy Andrzej Duda podpisze ustawę, przepisy wejdą w życie 1 października albo 1 listopada. Do czasu wejścia tych przepisów w życie istniejące instalacje działają na takich samych zasadach, jak indywidualne, prosumenckie źródła fotowoltaiczne.

W ocenie Waldemara Budy "obserwujemy rewolucję w zakresie instalacji PV na blokach, taką jaka kilka lat temu nastąpiła w przypadku domów jednorodzinnych". Jego zdaniem zaproponowane przez rząd wsparcie było wystarczające do pobudzenia rynku, a dynamika rozwoju tego typu instalacji będzie porównywalna do dynamiki rozwoju źródeł indywidualnych.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz