×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

MRiRW chce zwiększyć kwotę pomocy dla producentów m.in. pszenicy oraz objąć wsparciem grykę

Autor: PAP Data: 16 maja 2023 20:16

Podwyższenie stawek pomocy za sprzedaną od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 14 kwietnia br. pszenicę i kukurydzę, czy objęcie pomocą producentów gryki znajdzie się w projekcie opracowywanym przez resort rolnictwa - wynika z wtorkowej informacji na wykazie prac legislacyjnych rządu.

We wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu poinformowano o pracach nad projektem nowelizacji rozporządzenia rządu ws. szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przygotowywany jest on przez resort rolnictwa.

Nowe przepisy - jak wyjaśniono - przewidują m.in. objęcie pomocą producentów rolnych, którzy od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 30 czerwca 2023 r. sprzedali grykę.

Zwiększyć się ma też powierzchnia (z 50 do 300 ha), do której mogą ubiegać się o pomoc producenci rolni, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanych agresją Rosji wobec Ukrainy.

Projektowane rozporządzenie zakłada uściślenie, że łączna powierzchnia upraw, do których przyznano pomoc m.in. na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż i nasion oleistych, nie może przekroczyć 300 ha użytków rolnych. "Analogiczne rozwiązanie zaproponowano przy dofinansowaniu zakupu nawozów mineralnych" - dodano.

Zgodnie z projektowanymi przepisami podwyższona ma zostać stawka pomocy za sprzedaną od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 14 kwietnia br. pszenicę i kukurydzę. Zwiększona ma zostać ponadto kwota kredytu płynnościowego dla większych gospodarstw. Jednocześnie wydłużony zostanie okresu spłaty tych kredytów w zależności od ich wysokości.

W wykazie przekazano również, że wprowadzony ma zostać współczynnik korygujący w przypadku dofinansowania transportu zbóż i rzepaku do portów nadbałtyckich.

Zgodnie z wykazem wprowadzone będą też korzystniejsze zasady ustalania limitów pomocy w przypadku spółdzielni produkcji rolnej albo spółdzielni rolników.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz