×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

MRiRW: Rozmowy polsko-amerykańskie (komunikat)

Autor: PAP Opublikowano: 01 września 2023 20:00

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Wyzwania dla polskiego sektora rolnego w obecnej sytuacji geopolitycznej, w tym relacje z zagranicznymi partnerami, były tematem wczorajszego spotkania sekretarza stanu Janusza Kowalskiego z pracownikami amerykańskiego Kongresu, stypendystami Atlantic Council's Eurasia Congressional Fellowship Program.

Wsparcie Polski dla Ukrainy

Podczas rozmowy wiceminister Janusz Kowalski podkreślił skalę polskiego wsparcia dla strony ukraińskiej. Wiceminister przedstawił także działania podejmowane przez polski rząd oraz pozostałe kraje frontowe w sprawie przepływu towarów rolnych z Ukrainy.

Stanowisko w zakresie przedłużenia zakazu importu

Wiceszef polskiego resortu rolnictwa przedstawił stanowisko tzw. "piątki" w zakresie zasadności przedłużenia zakazu importu z Ukrainy wybranych towarów rolnych obowiązującego do 15 września 2023 r. Przedłużenie obowiązywania unijnego zakazu importu do końca 2023 r. jest kluczowe dla wzmocnienia płynnych przepływów tranzytowych ukraińskich towarów przez nasz kraj oraz jest korzystne dla wszystkich stron. Jest ono także istotne dla unikania destabilizacji rynków krajów graniczących z Ukrainą, w tym Polski - podkreślił wiceminister Kowalski.

Potencjał współpracy w obszarze rolnictwa z USA

Stany Zjednoczone są jednym z najważniejszych polskich partnerów w sektorze rolnym. Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski na rynek amerykański wyniósł w 2022 r. 770 mln euro. Na rynek USA sprzedajemy głównie polską czekoladę i produkty zawierające kakao, mięso wieprzowe oraz filety i przetwory rybne.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść - z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz