×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

MRiT: konsultacje projektu ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych do 31 sierpnia

Autor: PAP Data: 28 sierpnia 2023 06:02

Do 31 sierpnia br. potrwają konsultacje projektu ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych - przypomina Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Projekt jest skierowany do uczestników rynku zamówień publicznych, czyli zamawiających i wykonawców, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP.

Projekt ustawy o certyfikacji przewiduje m.in. ograniczenie obowiązków formalnych związanych ze składaniem dokumentów przez wykonawców, a także uproszczenie i przyspieszenie weryfikacji ich sytuacji przez zamawiających. Skierowany jest do uczestników rynku zamówień publicznych, czyli zamawiających i wykonawców, ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Na uwagi resort rozwoju czeka do 31 sierpnia br.

Według ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy przygotowany przez MRiT projekt - który jest efektem "szerokiej współpracy z interesariuszami" - ma wzmacniać potencjał ekonomiczny wykonawców, w szczególności tych najmniejszych. Dodał, że dzięki certyfikacji przeprowadzanie zamówień publicznych będzie "jeszcze łatwiejsze".

Wprowadzenie certyfikatów dla przedsiębiorców ma oznaczać mniejszą liczbę składanych dokumentów oraz większą pewność działania na rynku zamówień. Z kolei dla zamawiających, zwłaszcza tych mniejszych, przyśpieszenie weryfikacji zamawiających.

Zgodnie z informacją resortu rozwoju, oznacza możliwość potwierdzenia przez akredytowane podmioty zdolności i zasobów wykonawców (np. doświadczenia zawodowego; sytuacji finansowej; braku zaległości podatkowych). Według MRiT wykonawcy otrzymają certyfikaty, które będą mogli wykorzystać w postępowaniach o udzielenie zamówienia "w celu wykazana spełniania warunków stawianych przez zamawiających. Dzięki temu, nie będą musieli za każdym razem gromadzić i składać szeregu dokumentów".

Zgodnie z projektem certyfikaty będą ważne trzy lata.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz