×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

MRiT: zakaz importu zbóż z Ukrainy ma na celu ochronę polskich rolników

Autor: PAP Opublikowano: 12 września 2023 15:37

Wzrost importu zbóż z Ukrainy doprowadził do zakłóceń na rynku i wymiernych strat rolników, aby ich chronić chcemy przedłużenia zakazu przywozu - przekazał PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Rząd wezwał w uchwale KE do przedłużenia zakazu.

Jak przypomniał Buda, Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie podjęcia przez Komisję Europejską działań, mających na celu przedłużenie zakazu przywozu z Ukrainy niektórych produktów: pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku słonecznika.

"Wzrost importu zbóż z Ukrainy do krajów przyfrontowych, w tym Polski, doprowadził do poważnych zakłóceń na rynku i wymiernych strat naszych rolników. Musimy ich chronić, dlatego chcemy przedłużenia zakaz importu do czasu uregulowania polsko-ukraińskich relacji w sektorze rolnictwa" - oświadczył Waldemar Buda.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie Komisji Europejskiej zakazuje importu tych towarów do 15 września 2023 r. Uchwała Rady Ministrów wzywa Komisję Europejską do przedłużenia zakazu importu z Ukrainy czterech produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika, do czasu uregulowania relacji pomiędzy Polską a Ukrainą w sektorze rolnictwa, oraz do podjęcia natychmiastowych działań, które mają wypracować rozwiązania pozwalające na stabilne i efektywne funkcjonowanie lokalnych producentów w Polsce i w Unii Europejskiej. Jeśli Komisja Europejska nie podejmie decyzji o przedłużeniu zakazu zbóż z Ukrainy po 15 września, Polska wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym - głosi uchwała.

Polska - jak podkreślił minister rozwoju, cały czas jest otwarta na tranzyt z Ukrainy. W ocenie MRiT zakaz wwozu czterech zbóż przyniósł dobre efekty w postaci znacznego wzrostu tranzytu zbóż. Według danych ministerstwa, w styczniu 2023 r. tranzyt przez Polskę pszenicy i kukurydzy łącznie wynosił 114 tys. ton, w marcu 120 tys. ton, a w czerwcu już 260 tys. ton.

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja br. w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych jest dozwolony.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz