×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Muzeum Auschwitz: jest wykonawca remontu dwóch bloków pod wystawę główną

Autor: PAP Opublikowano: 06 września 2023 10:29

Wykonawcę remontu i konserwacji dwóch bloków w byłym niemieckim KL Auschwitz I oraz wykonania w nich części nowej wystawy głównej wyłoniło w przetargu Muzeum Auschwitz – dowiedziała się w środę PAP od rzecznika placówki Bartosza Bartyzela.

Przetarg dotyczył poobozowych bloków o numerach 8 i 9. Część stałej wystawy, która zostanie w nich ulokowana, poświęcona będzie doświadczeniom więźniów Auschwitz.

Bartyzel podał, że wkrótce muzeum ma podpisać umowę z wykonawcą. Firma Arco System z Oświęcimia będzie miała 2 lata na wywiązanie się z niej. Wybrana oferta opiewała na 46,09 mln zł.

Bartyzel przypomniał, że nowa wystawa główna w Muzeum Auschwitz w całości ma być gotowa w 2030 roku. "W 2025 roku planujemy zakończyć etap I, czyli wystawy w blokach 8 i 9. Będą omawiały one doświadczenia więźniów w obozie" - wyjaśnił.

Część ekspozycji, która obecnie zostanie zrealizowana, ukaże obóz z perspektywy więźnia podlegającego procesowi całkowitego uprzedmiotowienia, wykorzystania jako niewolniczej siły roboczej, doprowadzenia do całkowitego wycieńczenia i w przeważającej większości do śmierci. Osią narracji będzie polityka dehumanizacji realizowana przez załogę SS, która z człowieka próbowała dzień po dniu zrobić jedynie numer, depcząc jego godność, zanim go jeszcze nie zniszczyła fizycznie. Narracja oparta będzie w dużej mierze na świadectwach ocalałych, na przedmiotach obozowych oraz fotografiach osób osadzonych.

Dwa pozostałe etapy mają zostać zrealizowane w kolejnych latach. Etap II, czyli bloki 6 i 7, w których ekspozycje poświęcone będą Zagładzie, ma zostać zakończony w 2027 roku. Etap III - bloki 4 i 5 z wystawą opisującą obóz jako instytucję - w 2030 roku.

Ekspozycja powstanie na parterach sześciu bloków byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Między innymi poprawi to jej dostępność dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Wykonywana będzie etapami, żeby możliwie jak najmniej wpłynęło to ruch zwiedzających.

Zmianę ekspozycji głównej, która z korektami istnieje od 1955 r., wymusiły rozwój badań na temat historii Auschwitz oraz wymiana pokoleniowa wśród odwiedzających były niemiecki obóz. Istotne jest też, że do muzeum przyjeżdżają zwiedzający z różnych przestrzeni geograficznych i kulturowych. Obecna wystawa kładła akcent na masowość zbrodni dokonanej przez Niemców. W nowej narracja zostanie poszerzona o losy jednostki i indywidualny wymiar zbrodni.

Pierwsze prace nad nową wystawą ruszyły jeszcze w 2008 r. Wówczas powstała wstępna koncepcja, która jest dziełem pracowników muzeum współpracujących z ekspertami m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Izraela.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz