×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

NBP: aktywa rezerwowe Polski na koniec sierpnia br. wyniosły 167,5 mld euro

Autor: PAP Data: 07 września 2023 14:21

Oficjalne aktywa rezerwowe Polski na koniec sierpnia br. wynosiły 167,5 mld euro i były wyższe o 2,7 mld euro niż na koniec lipca 2023 r. - podał Narodowy Bank Polski w czwartek. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 0,4 mld dol. i osiągnął poziom 182,2 mld dol. - dodano.

NBP dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych opublikował w czwartek.

"Wynika z nich, że na koniec sierpnia 2023 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 167,5 mld euro i był wyższy o 2,7 mld euro niż na koniec lipca 2023 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 0,4 mld dol. i osiągnął poziom 182,2 mld dol." - podał polski bank centralny.

Zaznaczono, że NBP zarządza rezerwami dewizowymi, "dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności".

"NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 68,5 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym" - podano.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz