×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

NBP: w maju 2023 nadwyżka na rachunku bieżącym wyniosła 6,3 mld zł

Autor: PAP Opublikowano: 14 lipca 2023 14:05

W maju 2023 r. saldo rachunku bieżącego było dodatnie i wyniosło 6,3 mld zł, podczas gdy w maju 2022 r. saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 6,4 mld zł – poinformował w piątek Narodowy Bank Polski.

Z danych banku centralnego wynika, że w maju tego roku w rachunku bieżącym bilansu płatniczego odnotowano dodatnie salda usług (15,4 mld zł) i obrotów towarowych (5,0 mld zł) oraz ujemne salda dochodów pierwotnych (13,0 mld zł) i dochodów wtórnych (1,1 mld zł).

"Od stycznia 2023 r. obroty towarami charakteryzują się dodatnim saldem. W maju br. według wstępnych szacunków nadwyżka eksportu nad importem ukształtowała się na poziomie 5,0 mld zł, wobec deficytu 7,4 mld zł w maju 2022 r. Poprawie salda towarzyszy wyraźne obniżenie się nominalnych dynamik obrotów" - podał NBP.

Dodano, że łączna wartość eksportu i importu towarów zmniejszyła się o 3,9 proc. r/r (podczas gdy w maju 2022 r. była o 34,1 proc. wyższa w porównaniu z rokiem poprzednim). Zmiana ta wynika przede wszystkim z obniżających się cen transakcyjnych. Obecnie w eksporcie roczny wskaźnik cen jest zbliżony do zera, a w imporcie skala spadku tego wskaźnika powiększa się.

NBP poinformował też, że w maju 2023 r. wartość eksportu towarów zwiększyła się o 0,8 proc. i wyniosła 128,2 mld zł. Jak wskazuje bank centralny, do utrzymania wciąż wzrostowej tendencji przyczynił się dalszy wzrost eksportu branży motoryzacyjnej a maj 2023 r. był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano silny wzrost sprzedaży zagranicznej akumulatorów litowo-jonowych. Duży wzrost nastąpił także w eksporcie samochodów dostawczych.

"Omawiany miesiąc był jednocześnie trzecim, kolejnym miesiącem spadku importu. W tym okresie jego wartość zmniejszyła się o 8,4 proc. r/r do poziomu 123,1 mld zł. Spośród sześciu głównych kategorii spadek importu nastąpił w pięciu. Najsilniej zmniejszyła się wartość importowanych towarów zaopatrzeniowych, paliw oraz dóbr konsumpcyjnych. Jedyną kategorią gdzie import był wyższy w porównaniu z rokiem poprzednim były środki transportu" - podał NBP.

W komunikacie wskazano, że przychody w eksporcie usług wyniosły 37,9 mld zł i w porównaniu z analogicznym miesiącem 2022 r. wzrosły o 2,0 mld zł (tj. o 5,6 proc.). Wartość rozchodów wyniosła 22,5 mld zł i zwiększyła się o 1,7 mld zł (tj. o 8,0 proc.) w porównaniu z majem 2022 r. O wysokości ujemnego salda dochodów pierwotnych zadecydowały przede wszystkim dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu ich zaangażowania kapitałowego w polskich podmiotach, które wyniosły 12,2 mld zł.

Z kolei na wysokość salda dochodów pierwotnych oddziaływały również wypłaty dochodów z tytułu inwestycji portfelowych (1,1 mld zł) oraz pozostałych inwestycji (1,7 mld zł).

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz