×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Obraduje rząd

Autor: PAP Data: 23 maja 2023 11:44

We wtorek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który ma się zająć projektem uchwały ws. sprawozdania z wykonania budżetu państwa za 2022 r. Ministrowie zajmą się też przepisami ws. delegowania kierowców i nowym Prawem komunikacji elektronicznej, który zastąpi obecnie obowiązujące Prawo telekomunikacyjne - podała KPRM.

W porządku obrad Rady Ministrów jest projekt uchwały dotyczącej sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. Jak podało Ministerstwo Finansów, dochody budżetu w 2022 r. wyniosły 504,97 mld zł, wydatki sięgnęły 517,4 mld zł, a deficyt wyniósł nieco ponad 12,4 mld zł. Rada Ministrów rozpatrzy też projekt uchwały ws. zamknięcia rachunków budżetu państwa za rok 2022.

Rząd rozpatrzy też przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt Prawa komunikacji elektronicznej (PKE) i projekt ustawy wprowadzającej PKE. Mają one wdrożyć do polskich przepisów unijną dyrektywę ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej (EKŁE).

Nowa ustawa PKE zastąpi obowiązującą obecnie ustawę z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne.

We wpisie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów podano, że jedną z najważniejszych zmian jest uwzględnienie nowych realiów rynkowych, w których świadczenie usług łączności nie musi już być powiązane z dostarczaniem sieci oraz uwzględnienie w regulacjach innych podmiotów niż tradycyjni przedsiębiorcy telekomunikacyjni. Wskazano, że w praktyce przepisy obejmą dostawców usług komunikacji w internecie, jak Skype.

Przepisy przewidują też wzmocnienie pozycji konsumenta w relacji z dostawcą usług, na przykład obowiązek przekazywania konsumentowi przed zawarciem umowy pakietu informacji dotyczących świadczenia usługi. Ponadto użytkownicy, zgodnie z projektem, będą mieli do dyspozycji niezależne narzędzie porównawcze, za pomocą którego będą mogli porównać ceny i jakość świadczenia usług dostępu do internetu oraz usług komunikacji interpersonalnej.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się też zająć przygotowanym przez resort infrastruktury projektem ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Ustawa wdroży do polskich przepisów rozwiązania unijne dotyczące delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego, które stanowią element tzw. Pakietu Mobilności I.

Planowane przepisy zakładają, że za kierowcę delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie się uważać m.in. kierowcy, który wykonuje przejazd tranzytem. Taka sama sytuacja dotyczyć będzie też kierowców wykonujących przewóz dwustronny rzeczy lub przewóz dwustronny osób.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz