×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Od 15 czerwca wejście do Muzeum Auschwitz w nowym miejscu

Autor: PAP Data: 17 maja 2023 11:56

Od 15 czerwca odwiedzający Miejsce Pamięci Auschwitz będą korzystali z nowego Centrum Obsługi Odwiedzających, które znajdowało się będzie się przy ul. Więźniów Oświęcimia 55. Tam też rozpoczynało się będzie zwiedzanie muzeum – podała w środę instytucja.

Muzeum poinformowało PAP, że odwiedzający przechodzili będą na teren Miejsca Pamięci oraz wracali do budynku po wizycie osobnymi przejściami podziemnymi.

"Nowe Centrum Obsługi powstało w budynkach związanych z historią obozu, które tym samym stają się dostępne dla odwiedzających. Cała infrastruktura jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część pomieszczeń przeznaczona została na potrzeby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Utworzony został także punkt informacji o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz" - powiedział wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk,

Rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel powiedział, że w związku z utworzeniem centrum zmieniła się droga dojazdowa do Miejsca Pamięci. "Sugerujemy wjazd na ul. Więźniów Oświęcimia od strony ul. Legionów, czyli drogi wojewódzkiej 933" - zaznaczył.

Nowe centrum powstało w bezpośredniej bliskości historycznego terenu byłego obozu. Całość obejmuje budynek wejściowy, w którym znajdują się między innymi księgarnia i przestrzeń usług gastronomicznych, parking dla autokarów i samochodów osobowych wraz z przechowalnią bagażu i toaletami. Zmodernizowana została sala kinowa, gdzie odwiedzający mogą obejrzeć film wstępny.

Obok centrum powstaje trzypiętrowy hostel. Baza noclegowa zapewni w przyszłości zakwaterowanie wolontariuszom, praktykantom i osobom biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, konferencjach czy seminariach.

Inwestycje realizowane są z funduszy UE, dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pieniędzy muzeum, a także przy wsparciu osób prywatnych - Ronalda Laudera oraz Joela i Ulriki Citron.

Centrum powstało na terenie, gdzie przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia, a w latach 1941-43 Niemcy wybudowali rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa, która została zlikwidowana. Teren stał się własnością Muzeum Auschwitz.

"Dzięki realizacji projektu uratowany przed zniszczeniem został historyczny budynek, w którym w czasie istnienia obozu mieściły się rzeźnia i mleczarnia" - podkreślił Bartosz Bartyzel.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

Muzeum Auschwitz powstało w 1947 roku. W ubiegłym roku odwiedziło je 1,18 mln osób. Przed pandemią COVID-19 liczba ta przekraczała 2,3 mln zwiedzających.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz