×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Olsztyn: Otwarto wystawę filatelistyczną o Mikołaju Koperniku

Autor: PAP Opublikowano: 23 sierpnia 2023 14:31

Wystawę "Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych" można oglądać od środy w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Kolekcja prezentuje znaczki, stemple, koperty i kartki pocztowe z wizerunkiem słynnego astronoma, pochodzące z ponad 80 krajów.

Ekspozycja, która będzie dostępna do 6 września, prezentuje wydane dla upamiętnienia Kopernika walory filatelistyczne, pochodzące z prywatnej kolekcji Kazimierza Wośka. W holu na parterze urzędu wojewódzkiego można oglądać 21 plansz ze znaczkami, kartkami i kopertami, kasownikami, stemplami i wirnikami pocztowymi.

Przy projektowaniu walorów filatelistycznych wykorzystywano wizerunki Kopernika z dawnych obrazów, pomników i popiersi, a także jego współczesne podobizny. Dla upamiętnienia twórcy teorii heliocentrycznej organizowano tzw. poczty specjalne - balonowe, dyliżansowe, kolejowe, konne, samochodowe, samolotowe, szybowcowe i śmigłowcowe, podczas których przesyłki pocztowe były stemplowane okolicznościowymi znakami filatelistycznymi nawiązującymi do tej postaci.

Na wystawie pokazano walory filatelistyczne z ponad 80 krajów, w tym pierwsze polskie znaczki z wizerunkiem Kopernika z 1923 roku, a także najnowsze, wyemitowane w 2023 roku m.in. przez poczty Polski, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Serbii i Watykanu. Są również znaczki z wizerunkiem Kopernika wydane w 1943 roku przez polskich jeńców z oficerskiego obozu Oflag II C w Woldenbergu.

Ekspozycja przypomina, że działalność Kopernika nie ograniczała się do astronomii. "Na wielu walorach filatelistycznych z całego świata często spotykanym motywem są także te inne, wszechstronne jego umiejętności i wiedza" - wskazali organizatorzy. Jak przypomnieli, Kopernik to także duchowny, ekonomista, lekarz, matematyk czy prawnik.

Wystawa jest współfinansowana z budżetu województwa w ramach realizacji zadań publicznych samorządu woj. warmińsko-mazurskiego z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego w 2023 roku. W tym roku przypada 550. rocznica urodzin słynnego astronoma oraz 480. rocznica jego śmierci. Senat ustanowił ten rok Rokiem Kopernika.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz