×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Ostrów Wlkp.: Miasto kupiło sześć elektrycznych autobusów za 17 mln zł

Autor: PAP Opublikowano: 01 sierpnia 2023 15:33

Ostrów Wlkp. kupił za 17 mln zł sześć elektrycznych autobusów; ponad połowa tej kwoty to bezzwrotne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – poinformowała we wtorek prezydent miasta Beata Klimek. Pojazdy zastąpią te najbardziej wyeksploatowane w taborze MZK.

Nowe autobusy marki Solaris Urbino 12 electric mają po 69 miejsc, w tym 27 siedzących. W każdym z nich są też wyznaczone dwa miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pojazdy mają najnowszej generacji baterie o większej pojemności, więc czas ich pracy będzie dłuższy.

"Autobusy wyposażone są między innymi w defibrylatory, kamery monitoringu, przyciski STOP oznaczone w języku Braille'a, funkcję obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, wysuwaną platformę dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych. Pasażerowie będą mogli skorzystać z darmowego Wi-Fi oraz ładowarek USB" - podał prezes Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowie Wlkp. Janusz Marczak.

Dodał, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni nastąpi wdrożenie pojazdów do eksploatacji - po montażu wszystkich systemów, które w tych autobusach są wymagane.

Po ulicach miasta będzie jeździło łącznie 16 elektryków. Nowe zastąpią sześć najbardziej wyeksploatowanych pojazdów, które będą zezłomowane. Tabor spółki MZK liczy w sumie 54 autobusy.

Prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek przekazała, że wraz z zakupem sześciu elektryków MZK wzbogacił się o tyle samo stanowisk do ładowania pojazdów. Zaznaczyła, że ponad połowa kwoty transakcji (17 mln zł) pochodziła z bezzwrotnego dofinansowania z NFOŚiGW.

"Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej to, obok poprawy komfortu przejazdu dla pasażerów, także wyraz naszej lokalnej troski o środowisko i powietrze" - podkreśliła prezydent Klimek.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz