×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Oświęcim: Powstanie 19 mieszkań w dwóch zabytkowych kamienicach

Autor: PAP Data: 28 sierpnia 2023 07:01

19 mieszkań powstanie w restaurowanych na starówce w Oświęcimiu dwóch zabytkowych kamienicach. Inwestorem jest miejscowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Budynki będą gotowe w połowie przyszłego roku – podał oświęcimski magistrat.

Rzecznik urzędu miejskiego Katarzyna Kwiecień poinformowała, że remontowane są przylegające do siebie kamienice przy ul. Mickiewicza 2 i 4. Powstały najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX wieku.

Prezes Oświęcimskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Tyberiusz Kornas powiedział, że wykonano już nowe fundamenty. Z początkiem września ruszą prace przy elewacji. "W piwnicach oraz na parterze znajdzie się miejsce na lokal użytkowy o łącznej powierzchni 500 m kw., a na piętrach będzie 19 mieszkań o powierzchni do 35 do 73 m kw. Zostaną wykończone +pod klucz+" - wskazał.

Kornas dodał, że zakończenie inwestycji zaplanowano na drugie półrocze przyszłego roku. "Koszt sięga 15 mln zł, co jest związane z tym, że budynek jest historyczny, znajduje się w centrum miasta, a prace przebiegają pod nadzorem konserwatorskim" - wyjaśnił.

Kwiecień dodała, że to kolejne kamienice, które są restaurowane na starówce.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut podkreślił, że starówka jest sercem miasta. "Dlatego prowadzimy na niej różnego rodzaju działania, które mają poprawić jej wizerunek. Jednym z nich jest dbałość o stan budynków, które są trwałą pamiątką naszej historii" - powiedział.

Jak dodał, wkrótce kolejna kamienica na zmieni swój wygląd. Przy ulicy Mayzla, gdzie kiedyś znajdował się sklep, powstaną mieszkania oraz lokal usługowy. Renowację przechodzi także budynek przy ul. Zamkowej. Inwestorami są prywatne osoby. "Cieszą nas działania innych właścicieli i przedsiębiorców, którzy rewitalizują kamienice. Zapewne wiąże się to z turystyką, która w ostatnim czasie w Oświęcimiu znacznie się rozwinęła" - dodał.

Katarzyna Kwiecień przypomniała, że na starówce kontynuowana jest renowacja sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Proboszcz ks. Łukasz Krysmalski powiedział, że w ubiegłym roku przy wsparciu miasta wykonano betonowe nakrywy na przyporach świątyni od strony południowej. "Niedawno rozpoczęliśmy prace przy elewacji południowej. Między innymi wyczyszczone zostaną cegły, wymienione fugi i oszklenia witraży. Ten etap kosztuje 495 tys. zł. Pieniądze pozyskaliśmy z ministerstwa kultury, małopolskiego urzędu marszałkowskiego i starostwa. Mamy też własne fundusze. Mam nadzieję, że prace uda się ukończyć przed listopadem" - wyjaśnił duchowny.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz