×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

Autor: PAP Opublikowano: 16 sierpnia 2023 11:04

Polska gospodarka w II kwartale była słabsza wobec 2022 r.; to drugi i ostatni kwartał ze spadkiem rocznego tempa wzrostu PKB - wskazali analitycy PIE komentując środowe dane GUS. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej; w całym roku PKB wzrośnie o 0,7 proc. – dodali.

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek PKB w II kw. 2023 r. Wynika z niego, że produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w tym okresie zmniejszył się realnie o 0,5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 6,1 proc. w analogicznym okresie 2022 r. Z kolei PKB wyrównany sezonowo w II kwartale zmniejszył się realnie o 3,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem

"Słabe wyniki związane są z recesją konsumencką - wydatki gospodarstw domowych były niższe o ponad 1,5 proc. względem ubiegłego roku. Gospodarkę napędzały głównie nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw oraz eksport netto. Na wynikach prawdopodobnie ciągle ciąży spadek zapasów gotowych produktów - firmy cały czas wskazują na posiadanie zbyt dużych zapasów, co ogranicza nową produkcję" - ocenili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentując dane GUS.

Wskazali, że to kolejny kwartał, w którym obserwowane są duże wahania po wyłączeniu zmian sezonowych - w II kw. nastąpił spadek PKB o 3,7 proc.

"Wynik ten może nie odzwierciedlać rzeczywistości - bazuje na dyskusyjnym stosowaniu narzędzi ekonometrycznych. Problem dotyczy wydatków w zakwaterowaniu i gastronomii - dane wskazują na 3,5-krotny wzrost aktywności w III kwartale oraz gwałtowne spadki o 60 proc. w kolejnym. Wynika to oczywiście z częstszych wyjazdów turystycznych w wakacje. Jednak algorytmy dot. odsezonowania powinny usuwać właśnie takie zmiany, aby wygładzać szereg. W efekcie dziś traktujemy zaburzenie typowo sezonowe jako zmianę gospodarczą" - stwierdzono w komentarzu PIE.

Zdaniem ekonomistów kolejne miesiące powinny przynieść poprawę sytuacji.

"To drugi i ostatni kwartał ze spadkiem rocznego tempa wzrostu PKB" - stwierdzili w komentarzu analitycy PIE. Ich zdaniem kolejne kwartały przyniosą odbicie aktywności. "Tempo wzrostu wynagrodzeń ponownie jest wyższe od inflacji. W takich warunkach wydatki konsumpcyjne powinny rosnąć. Szacujemy, że w całym roku PKB wzrośnie o 0,7 proc., tj. nieco poniżej rynkowego konsensusu" - dodano.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz