×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

PIH i CMR: sprzedaż w sklepach małoformatowych w kwietniu wyższa o 7,2 proc. rdr.

Autor: PAP Data: 24 maja 2023 13:19

W kwietniu br. wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych była o 7,2 proc. wyższa, ale liczba transakcji spadła o 3,7 proc. wobec kwietnia ub.r. - wynika z danych Polskiej Izby Handlu i firmy badawczej CMR. Dodano, że z powodu wysokich cen klienci staranniej planują zakupy i szukają promocji.

W kwietniu 2023 r. wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 m kw. była w Polsce o 7,2 proc. wyższa, natomiast liczba transakcji spadła o 3,7 proc. w porównaniu z kwietniem 2022 r. - poinformowała w środę Polska Izba Handlu (PIH).

Jak wynika z danych PIH i CMR Panel, średnia wartość jednorazowych zakupów w marcu 2023 r. wynosiła 23,16 zł, czyli o 13 proc. więcej niż przed rokiem, mimo że średnia liczba opakowań w koszyku była o 4 proc. niższa niż przed rokiem (i o 26 proc. mniejsza niż trzy lata wcześniej, czyli w pierwszych tygodniach pandemii).

"Tegoroczny kwiecień, a szczególnie jego pierwsza połowa była chłodna, co nie sprzyjało zakupom napojów czy piwa. Liczba transakcji z napojami gazowanymi czy wodami była o około 6 proc. niższa niż przed rokiem" - wskazano w środowej informacji. Podobne spadki dotknęły kategorię piw. Klienci sklepów małoformatowych w kwietniu 2023 r. kupili o 7 proc. litrów piwa mniej niż rok wcześniej - największe spadki odnotowały piwa mocne, których ceny wzrosły najbardziej - dodano. Wskazano, że sprzedaż piwa bezalkoholowego w kwietniu br. w przeliczeniu na litry była o 3 proc. większa niż przed rokiem.

Spadki sprzedaży widoczne są też w kategorii wódek. "W kwietniu 2023 r. klienci sklepów małoformatowych kupili o 14 proc. mniej wódek czystych i wydali na nie o 3 proc. mniej niż przed rokiem" - przekazano. Sprzedaż wódek smakowych w ujęciu wolumenowym spadła natomiast o 4 proc.

Podkreślono, że wysokie ceny sprawiają, iż klienci staranniej planują zakupy, szukają promocji i niższych cen w innych formatach sklepów. "Podobnie jak w poprzednich miesiącach wiele podstawowych kategorii spożywczych, które w ostatnim roku mocno podrożały, jak cukier, mąki, makarony, mleko czy sól, w kwietniu sprzedawały się znacznie gorzej niż przed rokiem - spadki w przeliczeniu na kilogramy lub liczby opakowań wynosiły 10-20 proc." - wskazano.

Zwrócono uwagę, że sklepy małoformatowe często są traktowane jako miejsce zakupów uzupełniających i awaryjnych - często w piątek lub sobotę tuż przed Wielkanocą kupuje się tam produkty, o których zapomniało się przy większych zakupach lub które niespodziewanie się skończyły. "W tygodniu przed Wielkanocą w 2023 r. liczba transakcji była jednak o 7 proc. niższa niż w tygodniu tuż przed Wielkanocą w 2022 r." - poinformowano. Dodano, że liczba paragonów z chrzanem czy dodatkami do ciast była nieznacznie niższa niż przed rokiem, a "liczba transakcji z majonezem, który ostatnio mocno podrożał, spadła w porównaniu z poprzednim rokiem o 10 proc.". Z kolei margarynę w sklepach małego formatu kupiło o 14 proc. mniej klientów niż w tygodniu zakończonym Niedzielą Wielkanocną w 2022 r.

W porównaniu z marcem 2023 r. liczba transakcji w kwietniu 2023 r. spadła o niecałe 4 proc., natomiast wartość sprzedaży utrzymała się na niemal tym samym poziomie - podano.

Sklepy małoformatowe do 300 m kw. obejmują: małe sklepy spożywcze do 40 m kw., średnie sklepy spożywcze 41-100 m kw., duże sklepy spożywcze 101-300 m kw., specjalistyczne sklepy alkoholowe.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz