×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

PKO BP: następne kwartały powinny pokazać dodatnią dynamikę PKB

Autor: PAP Data: 31 sierpnia 2023 14:33

Drugi kwartał 2023 r. wyznaczył dołek aktywności w gospodarce, kolejne kwartały powinny już pokazać dodatnią dynamikę PKB - oceniła ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska w komentarzu do czwartkowych danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że Produkt Krajowy Brutto Polski w II kw. br. spadł o 0,6 proc. rdr w porównaniu ze spadkiem 0,3 proc. rdr w I kw. 2023 r. We wcześniejszym szacunku flash GUS informował o spadku PKB w II kw. o 0,5 proc. Z danych GUS wynika, że inwestycje w II kw. wzrosły o 7,9 proc. rdr, konsumpcja prywatna spadła o 2,7 proc., zaś popyt krajowy spadł o 4,1 proc. rdr.

"Dane GUS pokazały nieco głębszy spadek PKB niż szacunek flash sprzed 2 tygodni (-0,5 proc. r/r). Bardziej wyraźna była rewizja danych odsezonowanych, rzędu 1,5 pp dla dynamik kw/kw. Po zmianie przebieg szeregu odsezonowanego jest mniej nieintuicyjny - w II kw. 2023 PKB spadł o 2,2 proc., po wzroście o 1,6 proc. w I kw. 2023. Dane sugerują, że aktywność w polskiej gospodarce od połowy 2022 znajduje się w lekkim trendzie spadkowym" - oceniła ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska w komentarzu do danych GUS.

Stwierdziła, że obraz gospodarki w II kw. był zbliżony do obserwowanego w I kw. 2023 r. ale przyznała, że na szczególną uwagę zasługują inwestycje, które - jej zdaniem - zaskoczyły pozytywnie i wzrosły o 7,9 proc. r/r, po wzroście o 5,5 proc. r/r w pierwszym kwartale 2023 r.

"Dobry wynik jest konsekwencją wysokiej aktywności inwestycyjnej firm (nakłady w dużych przedsiębiorstwach wzrosły realnie o 13,6 proc. r/r), która jest konsekwencją przyspieszonej transformacji energetycznej, dobrych wyników firm oraz ponowną dostępnością środków transportu. Inwestycje sektora publicznego wspiera bliski koniec perspektywy finansowej UE. Ich aktywność jest odzwierciedlona we wzroście wartości dodanej w budownictwie o 2,7 proc. r/r." - wskazała ekonomistka.

Przyznała, że konsumpcja w II kw. 2023 r. pogłębiła realny spadek do -2,7 proc., licząc rok do roku, z -2 proc. kwartał wcześniej. Dodała, że obserwowane od trzech kwartałów spadki wydatków konsumentów odzwierciedlają spadek realnych dochodów wynikający z podwyższonej inflacji.

"W miarę spadku inflacji i odbudowy siły nabywczej dochodów konsumpcja powinna się poprawiać i już pod koniec roku spodziewamy się powrotu dodatniej dynamiki. Po stronie podażowej odzwierciedleniem recesji konsumenckiej jest najgłębszy od pandemii spadek wartości dodanej w handlu i naprawie, o 6,9 proc. r/r" - oceniła Urszula Kryńska.

Dodała, że - podobnie jak w ubiegłym kwartale - znaczący wpływ na dynamikę PKB miały zapasy. Oszacowała, że ich ujemny wkład wyniósł -3,8 pp w stosunku do -4,1 pp w I kw. 2023 r.

"Odblokowanie łańcuchów dostaw oraz normalizacja cen surowców, w połączeniu ze spowolnieniem gospodarczym, sprawiły, że firmy bardziej ostrożnie podchodzą do zarządzania stanami magazynowymi. Zapasy nadal rosną, jednak ich wzrost nominalny (+3,1 mld PLN) był wielokrotnie mniejszy niż w rekordowym 4 kw. 22 (+66,7 mld PLN). Zapasy cechuje wysoka importochłonność, a w 2 kw. 23, podobnie jak kwartał wcześniej, ich ujemny wkład został zniwelowany przez pozytywny wkład eksportu netto (-3,1pp)" - stwierdziła ekonomistka PKO BP. "Naszym zdaniem II kw. 2023 wyznaczył dołek aktywności w gospodarce. Kolejne kwartały powinny już pokazać dodatnią dynamikę PKB. Nasza całoroczna prognoza dynamiki PKB na poziomie +0,7 proc. pozostaje, na razie, niezmieniona" - dodała.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz