×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

PKP Intercity ogłosiło przetarg na modernizację 50 wagonów do podwyższonego standardu

Autor: PAP Data: 28 lipca 2023 13:05

PKP Intercity ogłosiło przetarg na modernizację 50 wagonów do standardu wagonów COMBO. Są to wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie, z wydzielonymi przestrzeniami rodzinnymi oraz dla osób z niepełnosprawnościami – przekazała spółka w piątek.

Jak poinformowała spółka, przedmiotem zamówienia jest wykonanie naprawy okresowej na piątym poziomie (P5) wraz z modernizacją 50 wagonów typu 112A do podwyższonego standardu wagonów COMBO. Odbiór wszystkich pojazdów ma nastąpić nie później niż w terminie 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy. "Ponadto wyłoniony wykonawca przeprowadzi, w późniejszym terminie, przeglądy techniczne wagonów na trzecim poziomie utrzymania" - zaznaczono.

Po zrealizowaniu kontraktu wagony mają być w pełni dostosowane do potrzeb pasażerów z niepełnosprawnościami, rodziców podróżujących z dziećmi czy rowerzystów. Wskazano, iż PKP posiada już 60 podobnych pojazdów, które uzyskały certyfikat "Transport bez barier".

Jak przekazała spółka, wagony typu COMBO to wielofunkcyjne wagony o podwyższonym standardzie, które mają charakteryzować się wydzielonymi przestrzeniami rodzinnymi oraz dla osób z niepełnosprawnościami. "W tej ostatniej znajdzie się specjalny przedział dla dwóch osób z tej grupy pasażerów oraz dwóch opiekunów" - zwrócono uwagę. Przedziały mają posiadać cztery pełnowymiarowe fotele, w tym dwa umożliwiające po złożeniu siedziska umieszczenia wózków inwalidzkich. Miejsca te mają posiadać trójpunktowe pasy bezpieczeństwa, przyciski SOS, panel indywidualnego sterowania oświetleniem i temperaturą, indywidualne stoliki oraz dużą śmietniczkę.

"Rampa pozwoli osobom poruszającym się na wózku bezpiecznie wjechać do wagonu. Pojazdy będą posiadać automatyczne drzwi przedziałowe, nie posiadające progu, ułatwiające poruszanie się. Wszystkie piktogramy zostaną przetłumaczone w alfabecie Braille'a. Wagony będą wyposażone również w kontrastowe drzwi wejściowe i przejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Toaleta zostanie przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach" - zapowiedziało PKP.

Wagony COMBO mają także zostać przystosowane do potrzeb rodzin z małymi dziećmi.

"Pojazdy będą posiadały dwa wydzielone przedziały dla opiekunów z dzieckiem, przyjazne dla najmłodszych - ściany i wykładzinę podłogową ozdobi grafika atrakcyjna dla dzieci. Siedziska foteli połączą się ze sobą, dzięki czemu utworzą jedną płaszczyznę, która może być użyteczna np. podczas drzemki malucha. Po podniesieniu siedziska foteli podłoga przedziału może zamienić się w plac zabaw. W przedziałach znajdą się gniazdka elektryczne i gniazdka USB, a toaleta wyposażona zostanie w przewijak dla dzieci" - poinformowano.

Zgodnie z komunikatem spółki, w pojeździe znaleźć się ma także część bezprzedziałowa. W jednym z przedsionków ulokowane będą miejsca przystosowane do przewozu rowerów i przestrzeń, w której mają stanąć maszyny vendingowe.

"Komfortową podróż po Polsce zapewni klimatyzacja, bezprzewodowy dostęp do Internetu, drzwi odskokowo-przesuwne oraz system informacji pasażerskiej. Zmodernizowane pojazdy będą jeździć w składach pociągów z prędkością do 160 km/h" - podsumowano.

PKP Intercity to największy polski operator kolejowy. Spółka zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, a także umożliwia podróżowanie po Europie.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz