×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

PKP PLK: bez rozbiórki starego dworca w Poznaniu nie uda się spełnić potrzeb przewozowych

Autor: PAP Opublikowano: 07 sierpnia 2023 10:55

PKP PLK przygotowuje koncepcję przebudowy układu torów dla usprawnienia przejazdów dalekobieżnych i regionalnych na Poznańskim Węźle Kolejowym - poinformowała w poniedziałek spółka. Aby spełnić docelowe potrzeby przewozowe konieczna będzie rozbiórka starego budynku dworca w Poznaniu - zauważono.

Informację o planach rozbiórki nieczynnego budynku dworca podała w ostatnich dniach poznańska telewizja WTK. Rzecznik PKP S.A. Michał Stilger poinformował PAP, że spółka jest "na wstępnym etapie rozpatrywania wniosku PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w sprawie aportu nieruchomości kolejowych (działek) pod kątem przyszłej przebudowy układu torowego stacji Poznań Główny".

W poniedziałek rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Karol Jakubowski poinformował PAP, że spółka przygotowuje koncepcję przebudowy układu torów dla usprawnienia przejazdów dalekobieżnych i regionalnych na Poznańskim Węźle Kolejowym z uwzględnieniem rozwoju oferty przewozowej w horyzoncie do 2050 roku.

"Zakłada się rozbudowę układu torów na stacji Poznań Główny dla zwiększenia liczby pociągów przejeżdżających przez stację. Przeanalizowano ruch kolejowy i prognozy, które wskazują na zasadność budowy nowych krawędzi peronowych przy torach przelotowych" - poinformował rzecznik.

Jakubowski przyznał, że jeden z analizowanych wariantów przewidywał dodatkowe krawędzie peronowe przy zachowaniu istniejącego starego dworca. "Wtedy docelowe potrzeby przewozowe nie zostałyby spełnione" - podał.

Według ustaleń WTK nowe tory w Poznaniu miałyby powstać m.in. dla kolei dużych prędkości (KDP) w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk przekazał PAP, że w maju spółka przedstawiła wariant inwestorski dla 155-kilometrowego odcinka KDP między Poznaniem, Kaliszem i Sieradzem. "Wprowadzenie linii KDP do Poznańskiego Węzła Kolejowego w oczywisty sposób wygeneruje dodatkowe potoki pasażerskie, które mogą mieć wpływ na efektywność układu torowego w jego obrębie" - podkreślił.

Przedstawiciel CPK zastrzegł przy tym, że realizowane przez spółkę zadania nie obejmują swoim zakresem modernizacji ani przebudowy dworca Poznań Główny. CPK nie ma wpływu na decyzje ws. obiektów dworcowych w Poznaniu - zaznaczył.

Trwa wybór projektanta, który opracuje m.in. koncepcję programowo-przestrzenną, raport oddziaływania na środowisko do złożenia wniosku o decyzję środowiskową i projekt budowlany dla linii Sieradz - Poznań. Dzięki inwestycji przejazd pociągiem między Warszawą a Poznaniem ma potrwać ok. 2 godz. Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w ok. 1 godz. i 40 min.

Stary budynek dworca kolejowego Poznań Główny zamknięto w 2013 roku. Jego funkcję przejął otwarty rok wcześniej obiekt, w którym mieści się m.in. galeria handlowa. Nowy dworzec od początku był krytykowany przez pasażerów, mieszkańców i społeczników m.in. za brak funkcjonalności.

W lutym 2020 r. władze Poznania i zarząd PKP podpisały list intencyjny ws. przebudowy starego budynku dworca i przywrócenia mu funkcji obsługi pasażerów. Według ówczesnych zapowiedzi, tego samego roku miała zostać wybrana pracownia odpowiedzialna za projekt inwestycji. Przebudowa miała zostać zrealizowana do końca 2023 r.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz