×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

PLK: w Katowicach rozpoczęła się budowa przystanków Ochojec i Kostuchna

Autor: PAP Data: 17 maja 2023 14:46

Budowę dwóch nowych przystanków kolejowych w Katowicach w dzielnicach Ochojec i Kostuchna rozpoczęły PKP Polskie Linie Kolejowe. Przystanki, wraz z już budowanymi w Podlesiu i Murckach, powstaną na linii nr 142, która ma stać się alternatywnym połączeniem pasażerskim Katowice-Tychy.

Jak wynika ze środowej informacji Katarzyny Głowackiej z biura prasowego zarządcy kolejowej infrastruktury, rozpoczęto budowę obiektów w Katowicach Ochojcu (przy ul. Jankego) i Katowicach Kostuchnie (ul. Boya-Żeleńskiego). Pierwszym etapem jest przygotowanie placu budowy i wykonanie robót ziemnych pod montaż ścian peronów.

Budowę kosztem ponad 9 mln zł czterech nowych przystanków na zrewitalizowanej towarowej linii kolejowej nr 142 PLK zamówiły w listopadzie ub. roku. Nazwy przystanków, to: Katowice Kostuchna, Katowice Ochojec, Katowice Murcki, Katowice Podlesie Saska. Inwestycja jest realizowana w "Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025".

Jednokrawędziowe perony nowych przystanków mają powstać do IV kw. br. i być wyposażone m.in. w wiaty, oświetlenie oraz ułatwienia dla niepełnosprawnych. W rozpoczętych już inwestycjach w Murckach (ul. Cegielnia Murcki i Tartaczna) wykonano prace odwodnieniowe. W Podlesiu (ul. Saska i Podleśna) wybudowano peron, roboty prowadzone są przy budowie dróg dojścia do obiektu.

Budowa czterech nowych przystanków w Katowicach ma być korzystna dla mieszkańców południowych dzielnic miasta. Modernizację pod tym kątem jednotorowej linii nr 142 zaplanowano do realizacji w programie Kolej Plus. Dzięki przebudowie, po ponad 30 latach możliwe będzie uruchomienie tamtędy stałych połączeń pasażerskich.

Prace na linii nr 142 w programie Kolej Plus zakładają m.in. budowę trzech bezkolizyjnych skrzyżowań torów z drogami w miejscu przejazdów w poziomie szyn, a także dodatkowej mijanki w Murckach. Koszt tej inwestycji oszacowano na 140 mln zł, a czas przejazdu tamtędy z Tychów do Katowic na 29 min.

W trwającym przetargu na opracowanie dokumentacji odtworzenia alternatywnego kolejowego połączenia pasażerskiego Katowic z Tychami linią 142 PLK otrzymały dziewięć ofert. W budżecie zamówienia niespełna 9,2 mln zł brutto mieszczą się czterej oferenci.

Ostatnią inwestycję na linii nr 142 PLK zakończyły w 2019 r. Chodziło wówczas o stworzenie połączenia odciążającego odcinek głównej trasy E65 z Katowic w stronę Bielska-Białej w ruchu towarowym. Dzięki temu odciążona została linia łącząca Katowice z Tychami (nr 139), czyli może nią kursować więcej pociągów pasażerskich.

Prace objęły wymianę na linii nr 142 łącznie 15 km torów, 14 rozjazdów, kompleksową przebudowę sieci trakcyjnej, remont dwóch wiaduktów i 16 przepustów oraz przebudowę siedmiu przejazdów kolejowo-drogowych. Zyskały one nowe oświetlenie i nawierzchnię drogową, a także nowe urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej.

Prace za ok. 50 mln zł wykonała firma PORR. Inwestycję na linii objazdowej nr 142 Katowice Ligota - Tychy sfinansowano ze środków budżetowych w ramach projektu PLK "Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Górnego Śląska".

Linia 142 jest istotnym element kolejowej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego z północy województwa w kierunku południowym. Trasa zapewnia bezpośrednie połączenia z Jaworznem Szczakową, Mysłowicami i Gliwicami dla ruchu towarowego, bez przejazdu przez stację Katowice.

Program przystankowy w woj. śląskiem obejmuje na liście podstawowej 12 lokalizacji: Rybnik Paruszowiec, Rybnik Niewiadom, Rybnik Niedobczyce, Warszowice, Pawłowice Śląskie Centrum, Wodzisław Śląski Centrum, Koniecpol Centrum, Sosnowiec Centrum Handlowe/Jęzor, Katowice Ochojec, Katowice Murcki, Katowice Kostuchna i Katowice Podlesie Dąbrowa.

Podróżni korzystają już z dwóch zmodernizowanych w programie przystanków w Rybniku. Dla kolejnych dziewięciu lokalizacji podpisano już umowy z wykonawcami prac.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz