×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek poświęcony rodzinie Ulmów

Autor: PAP Opublikowano: 10 września 2023 14:12

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek poświęcony beatyfikowanej rodzinie Ulmów - podała w niedzielę spółka. Jak podkreśliła, jest to kolejny walor wpisujący się w serię dokumentującą losy cichych bohaterów zamordowanych przez Niemców za pomoc żydowskiej społeczności.

Jak poinformowała Poczta Polska, znaczek o wartości 3,90 zł został wyemitowany w nakładzie 120 tys. sztuk. Autorem projektu jest Jarosław Ochendzan, który w grafice przedstawił reprodukcję obrazu autorstwa Olega Czyżowskiego ukazującą rodzinę Ulmów w plenerze. Jest to obraz beatyfikacyjny, który został odsłonięty podczas uroczystości beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów, które odbyły się w niedzielę w Markowej.

Spółka przypomniała w komunikacie, że proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów rozpoczął się 17 września 2003 roku. Papież Franciszek podpisał 7 grudnia 2022 roku dekret otwierający drogę do ich beatyfikacji. Po raz pierwszy w historii Kościoła, do godności błogosławionych wyniesiona została cała rodzina - podkreślono.

"Podczas II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Polsce, za pomoc udzielaną osobom pochodzenia żydowskiego groziła kara śmierci. Humanitarna postawa Ulmów w tak barbarzyńskich czasach i najwyższa ofiara, jaką ponieśli za swój heroizm i człowieczeństwo doczekała się najwyższego uznania, także Kościoła Katolickiego" - zaznaczono w komunikacie.

Wskazano, że egzekucja polskiej rodziny Ulmów w 1944 roku podczas II wojny światowej jest symbolem martyrologii Polaków niosących pomoc prześladowanym Żydom. "Ukrywający u siebie Żydów Józef i Wiktoria Ulma wraz z dziećmi: Stanisławą (8 lat), Barbarą (6 lat), Władysławem (5 lat), Franciszkiem (4 lata), Antonim (3 lata), Marią (1 rok) oraz siódmym, nienarodzonym jeszcze dzieckiem, zostali zamordowani przez niemieckich okupantów. Wraz z nimi zginęli również ukrywani Żydzi: Saul Goldman, z Łańcuta i jego dzieci Baruch, Mechel, Joachim i Mojżesz oraz córki Chaima Goldmana - krewnego Saula - Gołda Grünfeld i Lea Didner, a także jej córka Reszla" - przypomniano.

Dodano, że Ulmowie byli rolnikami - prowadzili kilkuhektarowe gospodarstwo w Markowej, wsi na Podkarpaciu. Dziś w ich miejscowości funkcjonuje Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. 24 marca - dzień ich śmierci - został ustanowiony przez Prezydenta RP Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Poczta Polska zaznaczyła, że znaczek poświęcony rodzinie Ulmów jest kolejnym walorem wpisującym się w serię dokumentującą losy cichych bohaterów zamordowanych przez Niemców za pomoc żydowskiej społeczności.

W 2022 r. spółka wprowadziła do obiegu znaczek przedstawiający Bronisławę i Adama Kowalskich z dziećmi, którzy zostali bestialsko zamordowani przez niemieckich żandarmów za pomoc i ukrywanie Żydów. Oprócz znaczka wydano w limitowanej wersji kopertę FDC, czyli kopertę pierwszego dnia obiegu. Prezentuje ona zarys mapy przedstawiającej okolice Ciepielowa, Starego Ciepielowa oraz Rekówki, gdzie rozegrały się tragiczne wydarzenia.

W tym samym roku spółka przygotowała również wystawę prezentującą emisje filatelistyczne poświęcone Polakom ratującym Żydów, którą można było oglądać w placówkach pocztowych w Bydgoszczy, Tarnowie, Łodzi i Lublinie. Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

24 marca br. Poczta Polska wydała znaczek upamiętniający rodzinę Baranków. Na grafice przedstawiono wtedy zdjęcie ślubne Wincentego i Łucji Baranków, a także fotografie ukazujące macochę Wincentego Baranka oraz synów rodziny - Henryka i Tadeusza. Znaczek został uzupełniony kopertą pierwszego dnia obiegu (FDC) przedstawiającą dom rodziny Baranków w Siedliskach pod Miechowem oraz datownikiem z dłońmi trzymającymi Gwiazdę Dawida.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz