×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Podkarpackie: W dniu beatyfikacji Ulmów dodatkowe połączenie lotnicze Warszawa-Jasionka

Autor: PAP Opublikowano: 05 września 2023 16:24

W najbliższą niedzielę, w dniu beatyfikacji rodziny Ulmów uruchomione zostanie dodatkowe połączenie między Warszawą a lotniskiem w Jasionce – poinformował prezes podkarpackiego portu Adam Hamryszczak.

Dodał, że dodatkowa rotacja samolotu z Warszawy ma umożliwić chętnym pielgrzymom uczestnictwo w niedzielnej mszy beatyfikacyjnej w Markowej.

Hamryszczak zaznaczył, że dodatkowe połączenie to inicjatywa marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla.

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT wyleci z lotniska Chopina o godzinie 7.15, a wyląduje w Jasionce o godz. 8. Bilety dostępne są na stronie lot.com.

W niedzielę w Markowej o godz. 10 rozpocznie się msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci.

Ulmowie zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów. Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 r. dokonali masakry w domu Ulmów. Najpierw zginęli Żydzi. Wśród nich dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem. Zamordowano także trzech braci Szallów, ich 70-letniego ojca Saula Szalla oraz kolejnego mężczyznę z rodziny Szallów.

Następnie na oczach dzieci Ulmów, rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz