×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Podlaskie: 10 mln zł zainwestują dwie firmy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji

Autor: PAP Data: 17 sierpnia 2023 13:43

10 mln zł w dalszy rozwój zainwestują łącznie dwie podlaskie firmy, które dostały od Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji - poinformowała w czwartek suwalska strefa.

Zgodnie z informacją SSSE Zakład Techniczny NEVA Białystok rozbuduje swoją bazę w Kolonii Koplany w gminie Juchnowiec Kościelny, a Ewadruk Strękowski sp. j. swój zakład w Zambrowie.

Firma NEVA zajmuje się cięciem laserowym, frezowaniem i toczeniem CNC, malowaniem proszkowym na potrzeby przemysłu, motoryzacji, budownictwa. Zlecenia realizuje na rynku krajowym i UE. W ramach wydanej zgody o wsparciu spółka zadeklarowała, że poniesie koszty kwalifikowane inwestycji w wysokości 3 mln zł i zatrudni dwóch nowych pracowników ( obecnie zatrudnia 142 osoby). Inwestycja ma podnieść zdolności produkcyjne już istniejącego zakładu.

Koszty kwalifikowane w wysokości 7 mln zł oraz zatrudnienie dwóch nowych pracowników zadeklarowała zambrowska firma Ewadruk Strękowski Sp. j., która produkuje opakowania foliowe zadrukowane techniką fleksograficzną. Jak podała w czwartek SSSE, przedsiębiorstwo chce zwiększyć zdolności produkcyjne swojego zakładu poprzez budowę hali konfekcyjno-magazynowej, będzie też modernizować linię drukującą i kupi linię technologiczną do cięcia z laserowym nacinaniem materiałów opakowaniowych w tym biodegradowalnych.

Po wejściu w 2018 r. przepisów dotyczących Polskiej Strefy Inwestycji, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna pełni rolę podmiotu zarządzającego obszarem wspierania nowych inwestycji dla województwa podlaskiego oraz w powiatach ełckim i gołdapskim na Warmii i Mazurach, a także w czterech powiatach w woj. mazowieckim: łosickim, ostrowskim, sokołowskim i węgrowskim.

Na tym terenie - z wyjątkiem powiatu ostrowskiego - duże firmy mogą liczyć na 50 proc. zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT, średnie - 60 proc, a mikro i małe 70 proc. W powiecie ostrowskim to zwolnienie wynosi odpowiednio 40, 50 i 60 proc. wartości kapitału, który zainwestuje firma.

Jak przypomniała suwalska strefa, zwolnienie z podatku dochodowego dotyczy dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej, która jest prowadzona w ramach wydanej decyzji o wsparciu.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz