×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu

Podlaskie: Turyści znowu mogą w pełni korzystać z kładki w Narwiańskim Parku Narodowym

Autor: PAP Opublikowano: 31 lipca 2023 11:56

Turyści odwiedzający Narwiański Park Narodowy znowu mogą w pełni korzystać z drewnianej kładki łączącej wsie Waniewo i Śliwno. Zakończył się jej gruntowny remont. Przeprawa, której częścią są cztery pływające pomosty, jest jedną z atrakcji NPN.

Kładka ma nieco ponad kilometr długości; powstała w 2008 r., poprowadzona jest nad głównym korytem Narwi i jego odgałęzieniami. Składa się z drewnianych pomostów zbudowanych ponad rzeką, które na niektórych odcinkach łączą się ze sobą czterema ruchomymi elementami na pontonach. Sam turysta może je przeciągać za pomocą lin, by przedostać się z jednej części drewnianej kładki, na drugą.

Wzdłuż ścieżki są też tablice informacyjno-edukacyjne. Przez dłuższy czas nie była ona jednak w pełni dostępna od strony Waniewa (gmina Sokoły); odcinek, za który odpowiadał samorząd był w złym stanie technicznym i wymagał remontu. Teraz gmina zakończyła inwestycję, koło wejścia na kładkę w Waniewie powstała też nowa wieża widokowa na rozlewiska Narwi.

Z kładki korzystają tysiące turystów. Dyrekcja Narwiańskiego Parku Narodowego zwraca uwagę, że pozwala ona, bez konieczności korzystania np. z kajaków, przejść przez starorzecza i główną część Narwi.

Narwiański Park Narodowy leży 30 km na zachód od Białegostoku, liczy ponad 6,8 tys. ha, a jego otulina ponad 17,2 tys. ha. Zdecydowana większość, ok. 5,5 tys. ha, to nieużytki. Pozostałe grunty to wody, łąki i pastwiska.

Park zajmuje obszar na terenie gmin Choroszcz, Tykocin, Turośń Kościelna, Suraż, Łapy, Kobylin Borzymy i Sokoły. Jak podaje park na swoje stronie internetowej, granice poprowadzono tak, by obejmowały tylko dolinę rzeki. Dlatego powierzchnia parku to grunty mocno uwilgotnione, stale lub okresowo podtapiane.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz